DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BITCOIN 2157034-0,05%
İstanbul
20°

KAPALI

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Alerjisi olan her 10 çocuktan 7’si fırında pişmiş süt ve yumurta ürünleri tüketebiliyor
  • Haberv
  • Sağlık
  • Alerjisi olan her 10 çocuktan 7’si fırında pişmiş süt ve yumurta ürünleri tüketebiliyor

Alerjisi olan her 10 çocuktan 7’si fırında pişmiş süt ve yumurta ürünleri tüketebiliyor

ABONE OL
8 Kasım 2023 07:36
Alerjisi olan her 10 çocuktan 7’si fırında pişmiş süt ve yumurta ürünleri tüketebiliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“ALERJİSİ OLAN HER 10 ÇOCUKTAN 7’Sİ

 FIRINDA PİŞMİŞ SÜT VE YUMURTA ESERLERİNİ TÜKETEBİLİYOR”

 

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Ebru Arık Yılmaz, son vakitlerde sıklığı giderek artan inek sütü ve yumurta alerjilerinin bilhassa çocuklarda kıymetli bir sorun olarak görülmeye başladığını söyledi. Arık buna rağmen süt ve yumurta alerjisi olan 10 çocuktan 7’sinin bu eserler, fırında piştiği takdirde tüketebildiğini açıkladı.

 

Son vakitlerde sıklığı giderek artan inek sütü ve yumurta alerjileri bilhassa çocuklarda değerli bir sorun haline gelmeye başladı. Günümüzde neredeyse ortalama her 20 çocuktan birinde inek sütü yahut yumurta alerjisi görülüyor. Alerjisi olan çocuklar, büyümeleri için değerli bir protein, mineral ve güç kaynağı olan süt ve yumurta üzere iki değerli besinden uzaklaşmak durumunda kalsalar da son vakitlerde yapılan çalışmalar gösteriyor ki inek sütü yahut yumurta alerjili çocukların 10’da 7’si üzere değerli bir kısmı, direkt olarak bu besinleri tüketemeseler bile fırınlanmış yahut fermente edilmiş formlarını alerjik belirti göstermeden tüketebiliyorlar. Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Üyesi Doç. Dr. Ebru Arık Yılmaz inek sütü yahut yumurtayı bilhassa un ve şeker üzere materyallerle birlikte, belli bir mühlet ve sıcaklıkta fırınlamanın bu besinlerin alerjik özelliklerini besbelli olarak azalttığını söyleyen Arık, “Üstelik araştırmalarda bu eserleri alerjik belirti göstermeden nizamlı olarak tüketebilen çocukların besin alerjilerinin, bu eserleri tüketemeyen çocuklara nazaran daha çabuk geçtiği görüldü. Lakin bu durumun besin alerjisi olan her çocuk için geçerli olmadığını; birtakım çocukların alerjisi azaltılmış eserlerle bile çok önemli alerjik belirti gösterebileceğini unutmamak lazım. Bu nedenle, bir çocuğun alerjik özellikleri nispeten azaltılmış fırınlanmış eserleri alerjik belirti yaşamadan problemsiz bir formda tüketip tüketemeyeceği kesinlikle tabip denetiminde belirlenmelidir” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Yorgunluk yüzde asosyal davranışlara sebep oluyor

Arık kelamlarına şöyle devam etti: “Biz çocuk alerji tabipleri olarak, alerjik çocuklara bu eserleri önermeden evvel hangi çocukların bu fırınlanmış eserleri tüketebileceğini, hangilerinde ise alerjik belirtilere yol açabileceğini belirleyebilmek için birtakım testler yaparız. Bu testler, hem deriden hem de kandan yapılan alerji testleridir. Bu testler sonucunda uygun olan çocuklara fırınlanmış eserleri hastane kaidelerinde yakın nezaret altında, çok düşük ölçülerden başlayarak muhakkak aralıklarla ve giderek artan ölçülerde yediririz. Yedirme süreci sırasında çabucak alerjik belirti olmasa bile en az 2 saat daha ortaya çıkabilecek alerjik belirtiler açısından gözleriz. Bu müddet içerisinde alerjik belirti olmadan bu besini tüketebildiğini belirlersek o vakit meskende nasıl devam edebileceğini anlatan bir plan veririz. Gelişebilecek alerjik belirtilere süratli ve aktif müdahale edilebilmesi için bu eserlerle birinci müsabakanın kesinlikle besin alerjileri konusunda tecrübeli bir çocuk alerji uzmanı nezaretinde yapılması gerekir.”

 

 Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD) Hakkında:

Ülkemizde alerji ve immünoloji alanında kurulan birinci dernek olan Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği (AİD), erişkin- çocuk alerji ve klinik immünoloji uzmanlarını bir çatı altında toplamaktadır. Alerji ve Klinik İmmünoloji biliminin ve hizmetinin ülkemizde gelişimine katkı sağlamayı ve alerjik – immünolojik hastalıklar konusunda toplumda farkındalık oluşturulmasını hedefleyen AİD, memleketler arası iştirakli kongre ve bilimsel toplantılar gerçekleştirerek branş doktorlarının ve bağlantılı sıhhat çalışanının en yeni bilgiler ile güncellenmesi sağlanmaktadır. Memleketler arası bilimsel kurumlarla (AAAAI, EAACI, SIAF, WAO) iş birliği yapan dernek bu iş birliklerinin ışığında milletlerarası kurumların düzenlediği kongre ve kursları ülkemizde muvaffakiyetle gerçekleştirmiş, ülkemizi muvaffakiyetle temsil ederek biliminin ilerlemesine değerli bir katkı sunmuştur. Yeniden farkındalık yaratma misyonuyla öne çıkan dernek, üyeleri için bilimsel toplantılara iştiraki için maddi takviye sağlamakta dernek üyeleri dışında da bedelsiz bir formda kurs ve okul halinde çeşitli eğitim toplantıları düzenlenmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Egeli Munise'nin hayatı evde hemodiyaliz tedavisi ile değişti

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.