DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15901421,38%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

‘Aydabir’ söyleşisi “Cumhuriyet’in 100. Yılı” temasıyla gerçekleşti
  • Haberv
  • Gündem
  • ‘Aydabir’ söyleşisi “Cumhuriyet’in 100. Yılı” temasıyla gerçekleşti

‘Aydabir’ söyleşisi “Cumhuriyet’in 100. Yılı” temasıyla gerçekleşti

ABONE OL
3 Kasım 2023 19:12
‘Aydabir’ söyleşisi “Cumhuriyet’in 100. Yılı” temasıyla gerçekleşti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Aydabir’ söyleşisi “Cumhuriyet’in 100. Yılı” temasıyla gerçekleşti

 

Bien ana sponsorluğunda, İDEALİST İç Mimarlık Derneği tarafından organize edilen söyleşi serisi Aydabir’in 16’ncısı “Cumhuriyetin 100. Yılı” temasıyla gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü yüksek mimar Banu Uçak’ın yaptığı söyleşide, moda dizayncısı Dilek Kaprol, yüksek mimar Prof. Dr. Dilek Fazilet, iç mimar Melike Battal, mimar Büşra Al ve mimar Banu Uçak konuşmacı olarak yer aldı.

 

İDEALİST İç Mimarlık Derneği ve Bien iş birliğiyle hayata geçirilen aktüel, toplumsal ve ilham veren sohbetler serisi ‘Aydabir’in 16’ncısı 31 Ekim Salı günü “Cumhuriyetin 100. Yılı” temasıyla mimar ve tasarımcıların iştirakiyle addresistanbul’da gerçekleşti. Dilek Kaprol, Prof. Dr. İstek Fazilet, Büşra Al, Melike Battal ve Banu Uçak’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşide kendi alanlarında başarılı, tasarım disiplinlerinden beş bayanın ferdî ve mesleksel ömürleri, cumhuriyetin en büyük kazanımlarından bayanların özgürleşmesi bağlamında ele alındı.

 

Moderatör yüksek mimar Banu Uçak, cumhuriyetin Türk bayanı için bir kavramın, idare biçiminin ötesinde, varoluşsal, yaşamsal bir gereksinim olduğunun vurgusu ile oturumu açtı. Bugün ülkemizde beşeri ömrün içinde tercihleriyle yaşayan, çalışan, üreten tüm bayanların Latife Uşşaki, Kara Fatma, Leman Tomsu, Nezihe Muhhiddin, Süreyya Ağaoğlu, Şahane Söylemezoğlu, Afet İnan, Cahide Tamer üzere öncü Cumhuriyet bayanlarının açtığı yoldan yürüdüğünün altını çizen Uçak, Atatürk ve kurtuluş için canı değerine gayret eden tüm kahramanlara borçlu olduğumuz Cumhuriyet’in 100. yılını kutladı. 

 

Oturumda birinci kelam alan Prof.Dr. Dilek Fazilet, cumhuriyetin bedelleri ve imkanlarıyla yetiştiği aile ortamını, kendisini mimarlık eğitimine taşıyan özgürlükçü kültürü, mesleğini özel kesimin akabinde akademik ortamda sürdürme hikayesini izleyicilerle paylaştı. Fazilet, mimarlık başta olmak üzere toplumsal normların erkekler üzerinden konulmuş olmasına dikkat çeken konuşmasında, Leonardo Da Vinci’nin Vitrivus Adamı ve Corbusier’in ortaya koyduğu Modulor’un bayan ölçeğini dışlayan yaklaşımını mizahi bir lisanla anlattı. Fazilet, cumhuriyetin bayanlara ait kazanımlarının altını çizerken, yalnızca ülkemizde değil dünyada da hala bayanın nüfusun yarısını oluşturmasına karşın, hayatın birebir oranda paydaşı olmadığına dikkat çekti. 

İlginizi Çekebilir;  Şişecam'dan Kadının Güçlenmesi Prensiplerine (WEPs) İmza

 

Güzel sanatlar eğitimi alan ve eğitiminden gelen disiplinle ferdi bir üretim pratiğine sahip 1998’den bu yana kendi kuruduğu ofisinden iç mimarlık hizmetleri veren Melike Battal; bireyin kendi içgörüsü, birey olma gayretinin omurdaki mükafatı üzerine kendi hayatından örnekler verdi ve konuşmasını gençlere, geleceğe olan inancını vurgulayarak tamamladı. Beş yıl evvel kurduğu mimarlık ofisi PlugOfis’i yalnızca bayan mimarların çalıştığı, açık bir paylaşım ortamı olarak kurgulayarak, ortaksız fakat kolektif bir ruhla yürütme sürecini aktaran Büşra Al, cumhuriyetin aydınlanma projelerinden olan Köy Enstitüsü mezunu ailesinin, Ereğli Demir Çelik’te geçen çocukluğunun kendisi ve meslek seçimi üzerinde tesirlerinden bahsetti. Birçok mimari ve kentsel ölçekte tasarım müsabakasında ödül alan Büşra Al, mesleğinin de dönüm noktası olan Adana Sucuzade Kent Meydanı Mimarı Proje Müsabakası sürecinden, yalnızca yapıların değil, ortalarındaki boşluğun anlamlandırıldığı bir tasarım yaklaşımını benimsediğini anlatırken, yapılarda, kurumlarda ve insanlarda tevazu, kolektivite ve bütüne hizmet kavramlarının altını çizdi. 

 

Tükiye’nin moda alanında öncü isimlerinden biri olan Dilek Kaprol ise çocukken bir astronota kıyafet dikmekle başlayan hayalinin kendisini bu seyahate taşıdığını, Beymen Academia’da kazandığı mükafatın akabinde içine girdiği moda sanayisinde, çocukluğundaki merak ve heyecanı koruduğunu ve bugün mesleğini “insan inovasyon tasarımcısı” olarak nitelendirdiğini anlattı. Mimariden ilham alan, lokal materyal ve sürdürülebilirliği merkeze koyan İstek Kaprol Türk Silahlı Kuvvetleri, F1 pilotları için inovatif, yüksek teknolojili kıyafet dizaynlarına imza atmıştı. Dizaynın bir giysiden öte ömür vücudunu saran inovasyon niyeti olduğunu tabir eden Kaprol, konuşmasını Antarktika’da vazife yapan Türk bilim insanları için tasarladığı performans kıyafetlerine ait heyecan verici paylaşımıyla sonlandırdı. 

 

2022 yılından bu yana devam eden söyleşi dizisi ‘Aydabir’in bir sonraki aktifliği yeni temasıyla Kasım ayında addresistanbul’daki İDEALİST Merkez’de gerçekleşecek. ‘Aydabir’ söyleşi serisinin tüm görüntülerine İDEALİST İç Mimarlık Derneği YouTube kanalından ulaşılabiliyor.

İlginizi Çekebilir;  E-İhracat Platformu Mega Merchant, Avrupa ve Amerika'nın Kapılarını Türk Ürünlerine Açıyor

 

Arzu Kaprol

Tasarımı kıyafet mimarlığı olarak tanımlayan İstek Kaprol, Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Paris Amerikan Academy’de couture eğitimi aldı. Tasarım mesleğine Beymen Academia’nın “Avangart Tasarımcı” mükafatını kazanarak başlayan Kaprol, NetWork kreatif yöneticiliği sırasında QUE markasını kurdu. 2011 yılında Paris Moda Haftası, Moda Federasyonu Resmi takviminde defileler yapmaya başlayan Kaprol, Paris’te ofisini açtı. Türkiye’nin birinci hologram defilesini 2015 yılında, Türkiye’nin birinci dijital couture show’unu 2016 yılında ulusal ve memleketler arası platformlarda sundu. 2015 yılında, İstek Kaprol tarafından yaratılan, akıllı giysinin birinci prototiplerinden biri olan; klima değişikliklerine nazaran işlev değiştiren “Akıllı Ceket” ise tekrar bölümün öncü hareketleri ortasında yerini aldı.

 Arzu Erdem

Prof. Dr. Dilek Fazilet, lisans, yüksek lisans ve doktorasını İTÜ’de tamamladı. 35 yıllık mesleğinde dekanlık ve rektör yardımcılığı dahil birçok kıymetli vazife üstlendi. 2012 yılında İstanbul Su Medeniyetleri Projesi ile muhafaza kısmında Ulusal Mimarlık Mükafatı almaya hak kazanan mimari grubun içinde yer aldı. Şu anda doğal hayat ve biyoçeşitlilik bahislerinde çalışma ve araştırmaları bulunan Rubicon Foundation, SEV Vakfı ve İŞ GYO Gayrimenkul Yatırım İştiraki idare heyetlerinde misyon yapan Fazilet, İstinye Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde ders veriyor.

 

Büşra Al 

2008 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan Büşra Al, yüksek lisansını tamamladı. 2014’te PLUGOFIS’i kurdu. Öğrencilik devrinde birçok yarışta mükafatlar kazandı. 2014’ten bu yana farklı kentlerdeki mimari projelerde çeşitli mükafatlar alan Al, PLUGOFIS’te çalışmalarına devam ediyor.

 

Melike Battal

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Hacettepe Üniversitesi Fotoğraf Kısmı’nda tamamlayan Melike Battal, 1997’den beri iç mimarlık ve tasarım alanında çalışıyor. 1998’de Melike Battal Tasarım Ofisi’ni kuran Battal, projelerini kamusal yapılar, konut ve ofis alanında sürdürürken. Fotoğraf ve enstelasyon çalışmalarına da devam ediyor.

İlginizi Çekebilir;  Lenovo, Aston Martin iş birliği ile tasarlanan son teknoloji iş istasyonlarında üstün performans, güç ve hız sunuyor

 

Banu Uçak

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun olan Banu Uçak, yüksek lisansını İstanbul Teknik Üniversitesi’nde tamamladı. İnşaat/gayrimenkul dalında yöneticilik yapan Uçak, ulusal ve memleketler arası müsabakalarda heyet üyeliği yaptı, mimarlık belgeselleri hazırladı. Uçak, şu anda Özyeğin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim vazifelisi olarak misyon alıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.