DOLAR 32,5126 0.28%
EURO 34,5798 0.18%
ALTIN 2.492,290,38
BITCOIN 2044372-0,19%
İstanbul
21°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Brand Week_1. Gün Özgün, özgür ve geleceğe dönük
  • Haberv
  • Gündem
  • Brand Week_1. Gün Özgün, özgür ve geleceğe dönük

Brand Week_1. Gün Özgün, özgür ve geleceğe dönük

ABONE OL
9 Kasım 2023 17:12
Brand Week_1. Gün Özgün, özgür ve geleceğe dönük
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Özgün, özgür ve geleceğe dönük

 

“Yeniden düşün. Yine yarat. Yine inşa et.” temasıyla 6-10 Kasım tarihleri ortasında iştirakçilerini 8 farklı sahnede 300’den fazla konuşmacı ile buluşturacak olan Brand Week Istanbul başladı.

 

“Yılın en ilham verici haftasının” birinci gününde günümüzün değişen içerik anlayışından bayan müelliflerin tecrübelerine, Türkiye gündeminden yapay zekânın geleceğine farklı bahis başlıkları; uzmanlar, akademisyenler, marka ve iş dünyası temsilcileri ile fikir önderleri tarafından gündeme taşındı.

 

“İçerik özgünse, günceldir”

“Medyanın Değişen Yüzü: Yeni Mecralar Çağında Nasıl Aktüel Kalınır?” isimli oturumda Top Gear” ve “The Grand Tour” sunucusu, ödüllü gazeteci Richard Hammond, Warner Bros CEO’su ve US Networks Group CCO’su Kathleen Finch’in sorularını yanıtladı. 3 binden fazla izleyiciyi ağırlayan oturumda, global izleyiciyle irtibat kurmanın yeni lisanının “özgünlük” olduğu vurgulandı. Finch yeni ve şimdiki içerikler için toplumsal medya izleyicisinin davranış modelini ve izleme reflekslerini dikkate aldıklarını anlattı. Hammond, atölyeleri, televizyon ve toplumsal medya mecraları için üç farklı modelde içerik üretimi yaptığını lakin bunların her birinin birbirini beslediğini anlattı. Daha dinamik ve yeniliğini koruyan içerikler çıkarabilmek için, tüketiciyi dijital ve televizyon izleyicisi olarak ayırmamak gerektiği tabir eden Hammond, dijital dönüşüm tesiri altındaki bölümün süratli geribildirim veren bu yeni izleyiciyi bir tehdit olarak değil bir fırsat olarak değerlendirebileceği görüşünü paylaştı.

 

“Edebiyatta rant yok; onun içinde erkekler yok” 

“Olmak, Yazmak, Yaratmak: Değişen Kadınlık Deneyimleri” isimli oturum günümüzün 3 kıymetli muharririni, Latife Tekin, Müge İplikçi ve Ayfer Tunç’u ağırladı. “Sonunda kadınlık şuuru edindik; bayanlar artık sokakta, en azından kadınlık şuurunun gücüyle sokağa daha rahat çıkıyorlar” diyen Ayfer Tunç kelamlarına “Edebiyat gençliğimdeki kadar kanaat lideri bir alan değil. Edebiyatta rant yok; onun içinde erkekler yok” halinde devam etti. 

 

Kadınların hâlâ her ortamda isteklerini özgürce lisana getiremediklerini belirten Latife Tekin, “Çünkü söylersek kıyamet kopar. Bu sistemde bayanlar olarak kendimizi, erkeklerin lisanına çeviri yaptığımızda söz edebiliyoruz. Kitap yazıp muhakkak bir ün elde ettikçe özgürleştim, daha rahat konuşmaya başladım” dedi. İnsanın yasal haklarının olmasının özgür olması manasına gelmediğini, özgürlüğün hamasetle kazanılan bir şey olduğunu söz eden Tekin’in seyircilere, “Siz kendinizi özgür hissediyor musunuz?” diye sorması üzerine salondan “Hayır” sesleri yükseldi. 

 

Halide Edip’in Handan romanına atıfta bulunan Müge İplikçi, “1913’te donanımlı bir karakter olan Handan’ın hayatı tımarhanede biter. Neden? Bu sorunun yanıtını hâlâ arıyorum. 2023’te hâlâ o parmaklıklara tutunmuş olan o dişil ses “Değişeceğiz” diyor. Bizden sonraki jenerasyonlara inanmak istiyorum” biçiminde konuştu. 

 

Türkiye gündemi BWI sahnesinde tartışıldı

“Türkiye Gündemi: Cumhuriyetin Yeni Yüzyılında Devlet, Demokrasi ve Gelecek” isimli oturum, Siyaset Bilimci Prof. Dr. Burak Bilgehan Özpek ile Ankara Enstitüsü Araştırma Yöneticisi Doç. Dr. Hatem Ete’yi, Hikaye Dialogue International Ajans Lideri Necati Özkan moderatörlüğünde bir ortaya getirdi.

 

Oturumda birinci soru devlet aklının birinci yüzyılda ve ikinci yüzyılda nasıl bir değişim geçirdiği ve geçirebileceğiydi. Osmanlı’da İttihat ve Terakki’nin gerilemeyi durdurma ve yıkılışı tedbire eforunun devlet aklına biçim verdiğini anlatan Ete, geçen süreçte rejim tanımının, kurulmasının ve korunmasının gerekliliğinin ortaya çıktığını söyledi. Ete, son iki yüzyıla bakıldığında devlet aklının inanç verdiği kadar korkulan da bir yerde durduğunu, muhafaza niyeti münasebetiyle “önce devlet” diyen bir hal aldığını ekledi. İkinci yüzyılın, devleti kurmak ve kurtarmaktan öte topluma yönelik olması, kamusal çıkarlara yönelik olarak, kamusal tartışmalarla, maksatlar ve imkânlar göz önünde bulundurularak yol alınması gerektiği de Ete’nin fikirleri ortasındaydı.

 

Popülizm ile seçkinci yapı ortasındaki rekabetin de husus edildiği oturumda Özkan’ın “Nerede bu devlet” anlayışının geleceğiyle ilgili sorusu üzerine Ete, endişelerden çok toplumu ve kamusal siyaseti önceleyen, proaktif politikler ile toplumun ortada buluşabileceğini aktardı.

 

Bir sonraki adım sanal gerçeklikse, bu mevzuda artık ne yapabiliriz?

Post-dijital çağa uyumlu iş modellerini yine düşünmek gerektiğini savunan, dijital dönüşüm alanında dalın en değerli fikir başkanlarından Tom Goodwin, “Yapay Zekâya Dair Muhalif Sorular: Gerçek ve Kurguyu Birbirinden Ayırmak” isimli oturumda “Bir sonraki adım sanal gerçeklik mi? Şayet öyleyse, bu mevzuda artık ne yapabiliriz?” üzere sorulara karşılık aradı. Tüm sanayilerin dünyadaki fırsatları yakalarken dikkat dağıtıcı ögeler ortasında, dikkatli bir yolda ilerlemeye her zamankinden daha fazla gereksinimi olduğunun altını çizdi. “3D yazıcılar ve drone’lar ile her şeyi kaydedebiliyor, tarayabiliyor ve modelleyebiliyoruz lakin bunların özgür ve çoğalan tabiatının nereye varacağını ve bu geleceğin kapsayıcı olup olmayacağını bilemiyoruz” diye ekledi. Yapay zekânın çeşitli dünyalar kurabileceğini tabir eden Goodwin, her ne kadar süper çeşitlilikte varyasyonlar yaratsa da, bu olasılıkları histen ve empatiden mahrum teknik bilgilerle tamamladığını, insanın duygusal ihtiyaçlarını sezinlemek konusunda limitli olabileceğini tabir etti.

 

Markalara telaffuz değil, hareket çağrısı

Pazarlama aktivisti Thomas Kolster, reklam dünyasında değişim söylemlerindeki artışa karşın iklim değişikliğiyle gayrette markaların gerçek manada harekete geçmekte zayıf kaldığını vurguladı. Markaların değişime nasıl önderlik edebileceğini aktaran Kolster, Sustainable Brands ile yaptıkları araştırmaya nazaran insanların yüzde 65’inin sürdürülebilirlik odaklı markalardan alışveriş yapmak istediklerini söyledi. Kolster, “Markalar etraf şuuruyla ön plana çıkmaya çalışmak yerine, insanları hakikaten harekete geçirecek kıssalara odaklanmalı. Değişim istiyorsak, marka ve profesyoneller olarak buna kendimizden başlamalıyız” dedi.

 

Çocuklarımız elmayı kısmından yiyebilecekler mi?

Taze elma dağıtılarak başlanan “Raftan Sofraya: Lezzetli Bir Marka Entegrasyonu” isimli oturumda ünlü şefler Danilo Zanna ve Mehmet Yalçınkaya ile Migros Müşteri Tecrübe Stratejileri ve Pazarlama Bağlantısı Yöneticisi Sinem Serdar izleyici karşısındaydı. Oturum Adem ile Havva’nın öyküsünden Newton’ın yer çekimini bulmasına, hoş başlangıçlara vurgu yapan elmayı çocuklarımızın gelecekte de kolundan yiyip yiyemeyecekleri sorusuyla açıldı. 

 

Danilo Şef, “Kim olduğunu bilirsen, kim olacağını bulabilirsin. Çocuklarımıza bu kökleri vermeliyiz ki devam ettirsinler; vazifemiz bu” dedi. Kökleri hatırlatmak, hürmet ve kültürü korumak ismine restoran menüsüne aileden de tarifler koyduğunu tabir eden Danilo Şef, “Birlikte yemek yapmak, annenin yemek yapması bizde de Türk kültüründe de var” dedi. 

 

Oturumda Türkiye’de hala şefin peşinden gidilmediği, yere nazaran karar verildiği görüşü paylaşıldı. Dünyada balık tüketim oranı 18 kg iken, bunun Türkiye’de 5,5 kg olduğu bilgisini ileten Serdar’a Mehmet Şef’in karşılığı, “Evdeki perdeler kokmasın diye balık tüketilmiyor” biçiminde oldu. 

 

“Deprem değil, küçük bir kıyamet” 

İyileşmede Dayanışmanın Gücü isimli oturumun konuklarından eski futbolcu ve teknik yönetici Gökhan Zan, 6 Şubat sarsıntısının akabinde Hatay’da kendilerinin de modülü olduğu dayanışma ortamını anlattı. Zan kelamlarına, “Sporcuların birleştirici bir tarafı vardır; bu kimliğimle Hatay’da bir nefes, bir sözcü olmaya çalıştım” diyerek başladı. Hatay’da yaşananları “Deprem değil, küçük bir kıyamet” diye tarifleyen Zan, “Sivil toplum ve kuruluşların, bir anda birleşmiş olması, ortak his seli ve ortak dayanışma duygusu yarattı” dedi. Oturum moderatörü eczacı Ebru Acar, “Biz de dayanışmayla büyüyüp güçlenebilir ve tekrar ayağa kalkabiliriz” tabirini kullandı. 

 

Müge Boz da BWI sahnesindeydi

Fransız ilaç ve dermokozmetik kümesi Pierre Fabre Türkiye’nin genel müdürü Sercan İhtimam Yıldırım’ın moderatörlüğünde gerçekleşen “Yaşlanmanın belirtilerine değil, nedenine odaklanmak” başlıklı oturumda, küme markalarından Avène’in marka yüzü Müge Boz ile Uzman Dr. Neslihan Dolar yer aldı. Genetik yaşlanmayla birlikte çevresel faktörler, hava kirliliği, güneş maruziyeti ve gerilim üzere egzojen nedenlerin de cilde tesiri olduğunun ortaya konduğu oturumda, cilt bakımının ergenlikten itibaren öğretilmesiyle yaşlanmanın geciktirilebileceği anlatıldı. İştirakçiler Müge Boz’un Avène ile birinci reklam sinemasını de izleme talihi yakaladı. 

 

Yılın en ilham verici haftası Brand Week Istanbul, “Yeniden düşün. Tekrar yarat. Yine inşa et.” temasıyla 6-10 Kasım tarihleri ortasında Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşiyor. Şenlik, Türkiye’nin ve dünyanın en yaratıcı isimlerini, iş dünyasının ezber bozan uzmanlarını ve trendlere taraf veren niyet başkanlarını bir ortaya getiriyor.  

 

İlginizi Çekebilir;  Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden 28 Farklı Noktada Mevlid Kandili Hayrı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.