DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15907951,16%
İstanbul
12°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Brisa 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü finansal performansını sürdürdü
  • Haberv
  • Ekonomi
  • Brisa 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü finansal performansını sürdürdü

Brisa 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü finansal performansını sürdürdü

ABONE OL
4 Kasım 2023 09:18
Brisa 2023 yılının ilk dokuz ayında güçlü finansal performansını sürdürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Brisa 2023 yılının birinci dokuz ayında güçlü finansal performansını sürdürdü

 

Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation iştiraki olan Türkiye lastik kesiminin mobilite önderi Brisa, 2023 yılının birinci dokuz ayında dengeli kanal dağılımı ve sağlam bilançosu ile güçlü bir performans gösterdi.

 

Şirket, yılın birinci 9 aylık periyodunda riskten korunma süreçleri ve aktif fiyatlama stratejisi sonucunda operasyonel karlılığını korudu ve geçen yılın tıpkı devrine nazaran faaliyet karında %59 artış kaydetti.

 

Brisa, 2023 yılı birinci dokuz ayında tek seferlik gelir/ masraflar sonrası net karını geçen yılın birebir periyoduna kıyasla %46 arttırarak 2 milyar 154 milyon TL olarak gerçekleştirdi.

 

 

Türkiye lastik dalının mobilite önderi Brisa, 1 Ocak – 30 Eylül 2023 periyoduna ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Şirket, bu periyotta istikrarlı finansman maliyetleri ve bilançosu ile güçlü bir performans gösterdi, düşük borçluluk oranını korudu.

 

Brisa, 2023 yılı birinci 9 ayında geçen yılın birebir periyoduna nazaran cirosunu %53 artırdı. Faaliyet karında ise %59 artış gösterdi. Şirketin, 2023 yılı 9 aylık net karı tek seferlik gelir/ masraflar hariç tutulduğunda geçen yılın tıpkı devrine nazaran %70 artış gösterdi. Tek seferlik gelir/ sarfiyatlar sonrası ise bu oran %46 olarak gerçekleşerek net kar 2 milyar 154 milyon TL oldu. 

 

Şirketin 2023 yılı birinci dokuz aylık sonuçlarını değerlendiren Brisa CEO’su Haluk Kürkçü; bu dönemde stratejik iş maksatlarına ulaşma istikametindeki güçlü faaliyetlerini devam ettirdiklerini belirtirken, şöyle devam etti: “2018 yılında 300 milyon dolar yatırımla kurduğumuz Aksaray’daki lastik fabrikamızda 34 milyon dolarlık ek yatırımla kapasite artışına gidiyoruz. Bu yatırımla birlikte yılda 4,6 milyon lastik üretim kapasitesine ulaşmayı planlıyoruz. Kapasite artışı ile devreye alacağımız özel karışım teknolojisiyle elektrikli araçlar üzere gelişen mobilite trendlerine uygun, sürdürülebilir, son teknoloji ve dünya standartlarında eserleri daha süratli bir halde pazara sunacak, araç üreticilerinin mobilite partneri olma tarafındaki gücümüzü artıracağız. Tıpkı vakitte Türkiye’nin ve bölümümüzün güçlü bir ihracatçı şirketi olarak, milletlerarası pazarlarda kelam sahibi bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’de ürettiğimiz teknolojimizi güçlü ihracatımızla dünyaya yayıyoruz. Şu anda 90’a yakın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Aksaray Fabrikamızdan ise 77 ülkeye lastik gönderiyoruz. Yeni yatırımımız ile bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyoruz.”

 

Ayrıca Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 100 milyon dolar karşılığı TL meblağında “sürdürülebilir kalkınma” odaklı kredi mutabakatına imza attıklarını vurgulayan Haluk Kürkçü, “Bu krediyi 2023-2025 dönemi yeni yatırım harcamaları programını finanse etmek için kullanacağız. Aksaray Fabrikamızda yeni makine ve ekipman edinimi ile kapasite artışını ve İzmit Fabrikamızda yakıt tasarruflu ve düşük karbon emisyonlu eserlerin üretimini artırmaya yönelik modernizasyon ve düzgünleştirme yatırımları yapacağız” diye konuştu.   

 

Kürkçü, lastiğin ötesinde hizmetler sunarak Türkiye’deki mobilite dönüşümüne de liderlik etiklerini belirterek, şunları kaydetti: “Otopratik ve Propratik süratli bakım noktalarını Mobilite Merkezleri’ne dönüştürüyor ve yaygınlaştırıyoruz. 2023 yılında toplam 150 mağazaya ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni hizmetlerimizi devreye alıyoruz. Otopratik ile İstanbul’da ‘Yerinde Servis’ uygulaması başlattık. Tıpkı vakitte Otopratik mağazalarımız elektrikli şarj istasyonu hizmetini en yaygın olarak sunan Türkiye’deki birinci süratli bakım servisi zinciri pozisyonunda. 2023 sonu itibariyle bu sayıyı 70 istasyona çıkarmayı hedefliyoruz. 2030 yol haritamızda ise her Otopratik’te E-şarj istasyonu amacımız var. Öbür yandan bu periyotta, Otopratik markamız Cenntro Türkiye ile, elektrikli araçlar kesiminde büyük bir açığı kapatacak ve birinci olma niteliğinde bir iş birliğine imza attı.  Anlaşma kapsamında Otopratik noktaları, Cenntro Türkiye’nin elektrikli araçlarına teslim, satış sonrası bakım ve tamirat hizmetleri verecek.”

 

Brisa’nın  sosyal yatırımlarına güçlü biçimde devam ettiği bir devir geçirdiğini vurgulayan Kürkçü, “Deprem bölgesinde ekonomik ve toplumsal hayatın yine canlanmasına takviye olmak için birinci günden beri çalışmaya devam ediyoruz. Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında sarsıntı bölgesinin lokal kalkınmasına öncülük edecek manalı bir projeye daha imza attık. Cumhuriyetimizin 100. Yılında, Habitat Derneği iş birliği ve Sabancı Topluluğu şirketlerinden Kordsa, Teknosa ve Temsa’nın katkılarıyla Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi’ni açtık. Bu merkez sayesinde lokal kalkınmaya, gençlerin, bayanların tekrar ekonomik ve toplumsal hayata katılmalarına dayanak olmayı hedefliyoruz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Sosyal yardım için başvuranlara 2000 TL destek veriliyor! Kimler bu yardımdan faydalanabilir?

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.