DOLAR 32,5273 0.3%
EURO 34,6129 0.29%
ALTIN 2.500,260,70
BITCOIN 20440780,40%
İstanbul
21°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cumhuriyet’in 100. Yılında Şirketlere Anlamlı Çağrı
  • Haberv
  • Ekonomi
  • Cumhuriyet’in 100. Yılında Şirketlere Anlamlı Çağrı

Cumhuriyet’in 100. Yılında Şirketlere Anlamlı Çağrı

ABONE OL
27 Ekim 2023 18:42
Cumhuriyet’in 100. Yılında Şirketlere Anlamlı Çağrı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şirketlerin idare şuralarında ve üst idaresinde bayan oranının yüzde 30’a yükseltilmesini amaçlayan Yüzde 30 Kulübü Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılında kıymetli bir projeye imza attı. 

‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 Yeni Bayan İdare Heyeti Üyesi’ inisiyatifini başlatan Kulüp, bu doğrultuda idare şuralarında bayan üye bulunmayan halka açık şirketleri, en az bir bayan profesyonele idare şurasında yer vermeyi taahhüt etmeye davet ediyor. 

Kulüp kelam konusu inisiyatifi ile daha fazla sayıda şirketin karar ve faaliyet alanlarında çok daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir yaklaşımın hâkim olmasını hedefliyor.

İş hayatının her düzeyinde toplumsal cinsiyet istikrarını güzelleştirmeyi amaçlayan ve Sabancı Üniversitesi Kurumsal İdare Forumu konut sahipliğinde 7 yılı aşkın müddettir çalışmalarını sürdüren Yüzde 30 Kulübü Türkiye, Cumhuriyetin 100. yılında değerli bir projeyi hayata geçirdi.

‘Cumhuriyetimizin 100. Yılında 100 Yeni Bayan İdare Heyeti Üyesi’ adıyla hayata geçen proje kapsamında idare konseylerinde bayan üye bulunmayan halka açık şirketlere davette bulunuluyor. Bu hedefle halka açık 517 şirketten idare heyetinde hiç bayan bulunmayan 179 şirketin idare şurası liderlerine özel bir mektup gönderildi.

Bu mektup ile yapılan davetle ilgili şirketler idare heyetlerinde en az bir bayan profesyonele yer vermeye davet ediliyor. Böylelikle yarınlar için her alanda hayati olan eşitlikçi yaklaşımın karar düzeneklerinde daha da yaygınlaştırılması hedefleniyor.     

Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyası İdare Şurası Üyesi ve Proje Eş Lideri ve Boyner CFO’su Özgür Tokgöz Altun şunları söyledi: ‘‘Cumhuriyetimizin şimdi birinci yıllarında dünyaya örnek olan kazanımları, üzerine koyarak devam ettirebilmek için hepimize kıymetli vazifeler düşüyor. Yüzde 30 Kulübü bayanın iş hayatında güçlenmesi için değerli bir teşebbüs hiç elbet lakin önümüzde uzun bir yol var. Günümüzde bayanların iş gücüne iştiraki ve sonrasında bayan istihdamının sürdürülebilirliğinin sağlanması, birbirini tamamlayıcı iki kıymetli öge olarak öne çıkıyor. Yalnızca sayı artırmak değil, birebir vakitte bayan çalışanların tertip içinde daha verimli ve keyifli çalışabilmesi için fırsat eşitliğine dayalı aksiyonların da geliştirilmesi gerektiğine inanıyorum. İş dünyası, kamu, sivil toplum kuruluşları ve akademi, tüm paydaşlar bayanın iş hayatında hak ettiği yere gelmesini birlikte sahiplenerek, sıkıntı haline getirmeli diye düşünüyor, bu çağrımızla ikinci yüzyılımızda tüm amaçlarımıza ulaşacağımıza yürekten inanıyorum.”

İlginizi Çekebilir;  ILO ve ÇSGB'den İş Teftiş ve Rehberlik Hizmetlerini Güçlendirecek Yeni AB Projesi

Yüzde 30 Kulübü Türkiye Kampanyası İdare Şurası Üyesi ve Proje Eş Lideri ve tıpkı zamanda İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Lideri Ebru Dildar Edin şunları söyledi: ‘‘Cinsiyet eşitsizliğinin yarattığı problemler ve ortaya çıkan gelir adaletsizliği tüm dünyada büyüyor. Bunun önüne geçilememesi toplumsal meseleleri derinleştiriyor. Ülkemizdeki bayan istihdamı sorunu eşitsizliklerin sürmesi nedeniyle artarak devam ediyor. Meğer Türkiye’de toplumsal refah için eşit bir hayata geçişe gereksinimimiz var. Cumhuriyetin 100. yılında eşitsizliklerin süregeldiği bir Türkiye artık kelam konusu olmamalı. İkinci yüzyılda memleketler arası rekabette öne çıkmak fakat bayan ve erkeğin eşit koşullarda birlikte yer alacağı bir iş dünyası ile mümkün olabilir. Bunun için de karar merciinde daha fazla bayanın olması gerekiyor. Maksadımız, başlangıçta 100 yeni bayan İdare Konseyi Üyesi inisiyatifiyle ilerleyen periyotlarda İdare Şuralarında en az yüzde 30 oranında bayan temsiliyetinin sağlanmasıdır. Bu değerli projemiz sayesinde önümüzdeki periyotta idare heyetlerinde daha eşitlikçi ve kapsayıcı bir anlayışın hakim olmasını ümit ediyor, tüm şirketleri Yüzde 30 Kulübü Türkiye’nin bu manalı davetine katılmaya davet ediyorum.’’

 

Yüzde 30 Kulübü Hakkında

2010 yılında İngiltere’de kurulan Yüzde 30 Kulübü inisiyatifi, iş dünyasındaki bayanların üst seviye liderlik rollerinde temsilini artırmayı ve şirketleri daha kapsayıcı bir iş ortamı oluşturmaları için teşvik etmeyi amaçlıyor. Bunun için dünyanın en büyük şirketlerinin idare ve üst idare düzeyinde en az %30 bayan temsilini hedefliyor. 

Yüzde 30 Kulübü, idare şurası liderlerinin ve CEO’ların, tertiplerinin her düzeyinde toplumsal cinsiyet istikrarını uygunlaştırmayı amaçladıkları bir iş birliği olarak biliniyor. Bu iş birliğinin gerisinde toplumsal cinsiyet istikrarının şirketleri daha başarılı ve idare heyetlerini daha faal yapacağına olan inanç yatıyor.  

İlginizi Çekebilir;  Nvidia CEO'su Jensen Huang, Blackwell Platformunu Tanıttı: Büyük GPU'lar Geliyor!

Yüzde 30 Kulübü Türkiye, 2017 yılında Sabancı Üniversitesi Kurumsal İdare Forumu (SU CGFT) konut sahipliğinde faaliyet göstermeye başladı. Forumun “202 İdare Konseyinde Bayan Raporu”na nazaran Türkiye’de İdare Konseylerinde bayan üye oranı %17,5. Halka açık 475 şirketin 158’inin idare heyetinde ise bayan üyesi bulunmuyor. 2023 yılında ise 179 şirketin idare heyeti yalnızca erkeklerden oluşuyor.

Yüzde 30 Kulübü Türkiye gayeleri ortasında, BIST Yıldız Pazar ve Ana Pazar’da yer alan şirketlerde idare konseylerindeki bayan üye oranının en az yüzde 30’a ulaştırılması ve BIST’teki tüm şirketlerin idare şuralarında bayan üyelerin yer almasının sağlaması da yer alıyor.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.