DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1565236-1,76%
İstanbul
13°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ericsson, 5G bağlantılı premium hizmetlere odaklanan yazılım araç kitini duyurdu 
  • Haberv
  • Teknoloji
  • Ericsson, 5G bağlantılı premium hizmetlere odaklanan yazılım araç kitini duyurdu 

Ericsson, 5G bağlantılı premium hizmetlere odaklanan yazılım araç kitini duyurdu 

ABONE OL
3 Kasım 2023 18:36
Ericsson, 5G bağlantılı premium hizmetlere odaklanan yazılım araç kitini duyurdu 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ericsson, 5G kontaklı premium hizmetlere odaklanan yazılım araç kitini duyurdu 

  • Yeni Radyo Erişim Şebekesi (RAN – Radio Access Network) ve Çekirdek (Core) özellikleri sayesinde, bağımsız 5G (5G Standalone) teknolojisinin, irtibat servis sağlayıcılarına (CSP’ler) sunduğu yeni iş fırsatları artıyor.
  • Araç kitinde Masif Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (mMIMO), Gelişmiş RAN Dilimlemesi, Mühlet Açısından Kritik İrtibat (Time-Critical Communication) ve 5G Çekirdek üzere yeni yazılım özellikleri yer alıyor.  
  • Bu araç kiti, yüksek verimlilik, güvenilirlik ve düşük gecikme ihtiyaçlarını karşılamak üzere tecrübe temelli temaslar için tasarlandı.

Ericsson , 5G Standalone ağ özelliklerini güçlendirmek ve farklılaştırılmış ilişkiyle premium hizmet sunabilmek için yeni bir yazılım araç kiti piyasaya sürdü. Bu araç kiti, yeni kullanım senaryolarının ortaya çıkması ve taşınabilir kullanıcıların 5G tecrübesinin kalitesine ait beklentilerinin yükselmesi sebebiyle ağ kapasitesi ve performansına yönelik taleplerin arttığı bir vakitte geliştirildi.

Araç kiti, irtibat hizmeti sağlayıcılarının belirlediği yüksek performans standartlarına karşılık verebilmek için tasarlandı. Beklenen standartlar ortasında yüksek verimlilik, güvenilirlik ve düşük gecikme ihtiyaçları bulunuyor. Bu kullanım senaryoları arasında gecikmesiz taşınabilir bulut tabanlı oyunlar, görüntü konferans, canlı yayın, uzaktan kumandalı makineler/araçlar, kamu güvenliği hizmetleri ve gelecekteki XR (eXtended Reality) uygulamaları yer alıyor.

5G’nin yüksek suratı, düşük gecikme müddetleri ve yüksek bant genişliği, bu çeşit tecrübe odaklı kullanım senaryolarını daha mümkün kılıyor. Fakat, gelişmiş ve çeşitlendirilmiş kullanım senaryolarının artması, şebekenin farklı performans seviyelerini sunabilmesini daha karmaşık hale getiriyor. Daha talepkar uygulamalar ortaya çıktıkça, kablosuz ilişki için de her duruma uygun tek bir yaklaşımdan çok farklı alternatifleri keşfedilmesi gerekiyor. 

 

Ericsson 5G RAN Eser Kümesi Lideri Sibel Tombaz: “Ericsson, global 5G teknolojisindeki önder pozisyonuyla irtibat imkanlarını dünyanın her köşesine ulaştırıyor. Bağlantıyı yine şekillendiriyor, hizmet düzeyi mutabakatlarıyla “en güzelini yapma” vizyonumuzla premium tecrübelere geçişi kolaylaştırıyoruz. Yenilikçi yazılım araç kitimiz, müşterilerimizin farklılaştırılmış irtibat ile gelişmiş 5G uygulamalarına erişebilmesini sağlıyor. Böylece hem talebe dayalı hizmetlerde harikalığı garanti ediyor, hem de platform olarak şebeke vizyonumuza gerçek emin adımlarla ilerliyoruz.”

İlginizi Çekebilir;  Çumra Belediyesi Araç Filosuna Yeni Araçlar Ekledi

Son Ericsson ConsumerLab raporuna göre akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 20’si farklılaştırılmış bir 5G ilişkisi istiyor. Premium bir temas kalitesini önemseyen bu kitle, daha yüksek şebeke performansı sağlayacak bir 5G planı için yüzde 11 oranında bir fark ödemeye hazır. 

Ericsson’un yenilikçi yazılım araç kitinde Masif Çoklu Giriş Çoklu Çıkış  (mMIMO), Gelişmiş RAN Dilimlemesi, Müddet Açısından Kritik İrtibat ve 5G Çekirdek üzere gelişmiş özellikler yer alıyor. Performansı sadakat, bedel ve büyümeye dönüştüren bir şebeke platformu oluşturmak hedefiyle üç taraflı bir yaklaşımı destekleyen araç kiti, bu kapsamda taşınabilir geniş bant hizmetleri için üstün performans sağlamayı hedefliyor. Birebir vakitte yeni ve gelişmiş tüketiciler ve kurumsal kullanım senaryoları için farklılaştırılmış tecrübeler sunmayı amaçlıyor. Bu iki temel üzerinde şebeke API’leri aracılığıyla talebe dayalı olarak programlanabilen bir şebeke performansı yaratmayı misyon ediniyor.

Yazılım araç kitinin sunduğu temel özellikler:

  • Kanal duyarlı Çok Kullanıcılı Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (MU-MIMO) eşleştirmesi ve kullanıcı suratına bağlı olarak ülkü hüzmeleme (beamforming) için geliştirilmiş Masif Çoklu Giriş Çoklu Çıkış (mMIMO) yazılım algoritmaları. Bu yazılımlar  yüksek yük altında yüzde 10’a kadar randıman çıkarıyla orta bant dağıtımlarında kapasiteyi daha da artırırken, tıpkı vakitte yüksek güvenilirlik ve düşük gecikme mühletleri gerektiren yeni hizmetlerin daha problemsiz bir biçimde devreye alınmasına imkan tanıyor.
  • 1 milisaniye (ms) maksat karşılık mühletine ulaşabilmek emeliyle Otomatik Radyo Kaynak Bölümlendirmesi (Automated Radio Resource Partitioning) ve Sürat ve Gecikme Denetimi Planlaması (Delay Control Scheduling) için maksada dayalı otomasyon sağlayan gelişmiş RAN Dilimlemesi. Gerçek vakitli otomasyon sayesinde hizmet düzeyi mutabakatlarında (SLA’lar) verimli performans sağlıyor.
  • Ağ tıkanıklığı sırasında ve zayıf radyo şartlarında dahi üstün tecrübe kalitesi sağlamak için Müsaadeleri Yapılandırılmış Yer-Uydu Çizgisi (Uplink Configured Grant) ve L4S (Düşük gecikme müddeti, Düşük kayıp, Ölçeklenebilir Verim) ile Süre Açısından Kritik İletişimde daha dengeli hale getirilmiş düşük gecikme mühletleri. Yüksek yük altında gecikme müddetinde 90 milisaniyeye kadar güzelleşme sağlıyor.
  • 5G Çekirdeği’nde kullanıcıların aygıtlarına gelecek bildirimler yoluyla mevcut aboneliklerini ek paketler alarak hızlandırmalarına ve tıpkı vakitte muhakkak abonelik paketlerinde L4S’yi aktifleştirerek gelir kaynağına çevirmelerine imkan tanıyan yükseltme imkanları ve L4S dayanağı sunuyor.
İlginizi Çekebilir;  Oyun oynarken dolandırıcıların tuzağına düşmeyin

Deutsche Telekom Ağ Farklılaştırma ve Yakınsama Lider Yardımcısı Changsoon Choi: “Deutsche Telekom’daki yeni ve farklılaştırılmış hizmetler geliştirmeye odaklanıyoruz. Ericsson ve ortaklarıyla birlikte çalışarak düşük gecikme müddetlerinin getirdiği tecrübe kalitesinin yararlarını ortaya koyduk ve ekosistemi bu alanda faal olarak ileriye taşıdık. Bu avantajları müşterilerimize sunmaya hazırırz. Ericsson’un RAN yazılım araç kitine 5G’de şebeke dilimlemeyi ve L4S’yi dahil etmesinin heyecanını paylaşıyoruz.”

IDC Objelerin İnterneti ve Telekom Ağ Altyapısı Araştırma Müdürü Patrick Filkins: “Ericsson, irtibat servis sağlayıcıların farklılaştırılmış 5G temasıyla yeni ve premium hizmetleri sunmasını destekliyor. Tıpkı vakitte bu hizmetlerin verimli bir biçimde sunulması için muhtaçlık duydukları araçları sağlıyor. Bu yeni RAN ve Çekirdek yazılım özellikleri, irtibat servis sağlayıcılarının garantili hizmet düzeyleri ile 5G fırsatlarını gerçeğe dönüştürmelerini sağlayacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.