DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 1570786-1,45%
İstanbul
13°

AÇIK

06:17

İMSAK'A KALAN SÜRE

Estetik açıdan tercih edilen bir yöntem: Zirkonyum kaplama
  • Haberv
  • Sağlık
  • Estetik açıdan tercih edilen bir yöntem: Zirkonyum kaplama

Estetik açıdan tercih edilen bir yöntem: Zirkonyum kaplama

ABONE OL
8 Kasım 2023 13:54
Estetik açıdan tercih edilen bir yöntem: Zirkonyum kaplama
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Estetik açıdan tercih edilen bir usul: Zirkonyum kaplama

zirkonyum kaplamaların alerjik tepki riskini azaltmaya ve diş eti çekilmesi üzere estetik sorunları önlemeye yardımcı olabileceğini belirten uzmanlar yüksek dayanıklılığa sahip bir gereç olması sebebiyle dişlerin çiğneme kuvvetlerine karşı daha düzgün direnebileceğini söylüyor. Zirkonyumun bilhassa ön dişlerde estetik açıdan tercih edilen bir kaplama tekniği olduğuna değinen Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, zirkonyum kaplamanın hastaların şahsî muhtaçlıkları, diş yapısı, yaşı ve genel sıhhat durumu göz önünde bulundurularak önerildiğine dikkat çekti.

Üsküdar Diş Hastanesi Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, diş hekimliğinde estetik ve dayanıklılık açısından kullanılan bir diş kaplama prosedürü olan zirkonyum kaplama hakkında merak edilenleri anlattı.

Zirkonyum kaplama doğal dişe daha yakın bir görünüm sunuyor

Zirkonyumun, doğal diş rengine yakın bir görünüm sağladığını belirten Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, “Bu nedenle bilhassa ön dişlerde estetik açıdan tercih edilen bir kaplama formülüdür. Zirkonyum kaplama, dişlerin halini, boyutunu ve rengini düzeltmek için kullanılabilir.” dedi.

Diğer diş kaplama prosedürlerinden farklılık gösteren kimi özellikleri olduğunu tabir eden Prof. Dr. Bellaz bu özellikleri şöyle sıraladı:

“Zirkonyum, doğal diş rengine misal olduğu için estetik görünüm sağlar. Porselen kaplamalar üzere metal dayanaklı kaplamalardan daha doğal ve estetik bir sonuç elde etmeye yardımcı olabilir. Zirkonyum kaplamaların translüsans özelliği sayesinde ışık dişin içinden geçebilir. Bu da kaplamaların doğal dişe daha yakın bir görünüm sunmasına yardımcı olur.”

Alerjik tepki riskini azaltmaya ve diş eti çekilmesini önlemeye yardımcı olabiliyor 

Metal dayanaklı kaplamalardan farklı olarak zirkonyum kaplamaların alerjik tepki riskini azaltmaya ve diş eti çekilmesi üzere estetik sorunları önlemeye yardımcı olabileceğini belirten Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, ayrıyeten zirkonyumun, yüksek dayanıklılığa sahip bir materyal olması sebebiyle dişlerin çiğneme kuvvetlerine karşı daha güzel direnebileceğini tabir etti. Öte yandan zirkonyum kaplamaların, insan bedeniyle uyumlu bir materyal olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Bellaz ekseriyetle biyolojik uyumluluğa sahip olduğunu söyledi.

Adım adım zirkonyum kaplama… 

Zirkonyum kaplama uygulamasının, birkaç basamaklı bir süreç olduğunu aktaran Protetik Diş Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, birinci adımın muayene ve planlama olduğunu söyledi. Birinci adımda hangi dişlerin kaplanacağı, kaplama rengi ve hastanın öteki estetik tercihlerini göz önünde bulundurarak tedavi planı oluşturulduğunu anlatan Prof. Dr. Bellaz kelamlarına şöyle devam etti:

“Planlamanın akabinde hazırlık etabına geçilir. Kaplama uygulanacak dişlerin yüzeyi bir ölçü aşındırılarak zirkonyum kaplamaya yer hazırlar. Bu, kaplamanın dişe oturmasını ve doğal görünüm kazanmasını sağlar. Klâsik kaplamalarda olduğu üzere, zirkonyum kaplama için de lokal anestezi uygulanabilir. Hazırlanan dişlerin ölçüsü alınır. Bu ölçüler, laboratuvarda zirkonyum kaplamaların üretilmesi için kullanılır. Ölçüler, dişlerin yanlışsız boyut ve biçime sahip kaplamalarla kaplanmasını sağlar.

Zirkonyum kaplamaların laboratuvarda üretilme süreci birkaç gün sürebilir. Bu süreçte dişler açıkta kalacağından süreksiz kaplamalar uygulanabilir. Süreksiz kaplamalar, dişleri korur ve estetik açıdan kabul edilebilir bir görünüm sağlar. Laboratuvarda üretilen zirkonyum kaplamalar hazır olduğunda, diş doktoru bu kaplamaları dişlere kalıcı olarak uygular. Kaplamaların hali, boyutu ve rengi dikkatlice denetim edilir. Akabinde, özel bir yapıştırıcı kullanılarak kaplamalar dişlere yapıştırılır. Kaplamaların yerleştirilmesinden sonra diş doktoru, ısınma yahut soğuma hassasiyeti üzere mümkün meseleleri denetim edebilir. Gerekirse kaplamaların kenarlarında ayarlamalar yapılabilir.”

Zirkonyum kaplama uygulamasının genel olarak bu formda ilerlediğini lisana getiren Prof. Dr. Bellaz lakin, her hastanın farklı gereksinimlere sahip olabileceğini ve sürecin değişiklik gösterebileceğini hatırlattı.

Yaş, diş yapısı ve genel sıhhat faktörleri, zirkonyum kaplama kararını etkileyebiliyor

Zirkonyum kaplamanın hastaların ferdî gereksinimleri, diş yapısı, yaşı ve genel sıhhat durumu göz önünde bulundurularak önerildiğini belirten Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, genel olarak zirkonyum kaplamaların önerildiği bazı durumları şöyle aktardı:

“Özellikle ön dişlerde görülen renklenme, lekeler, çatlaklar yahut biçim bozuklukları üzere estetik sorunlar, zirkonyum kaplama için bir neden olabilir. Çürümüş yahut hasar görmüş dişler, zirkonyum kaplama ile yenilenebilir. Kaplama, hem estetik açıdan düzeltme sağlar hem de dişin fonksiyonunu geri kazandırabilir. Eski ve büyük dolgular vakit içinde ziyan görebilir. Bu durumda, zirkonyum kaplama dişin daha sağlam bir biçimde kaplanmasına yardımcı olabilir. Dişlerin boyutu, biçimi yahut hizalanmasıyla ilgili sıkıntılar, zirkonyum kaplamalarla düzeltilip daha estetik bir görünüm elde edilebilir. Genç ve sağlıklı diş yapısına sahip hastalarda, dişleri daha uzun mühlet koruyabilmek maksadıyla zirkonyum kaplamalar kullanılabilir.”

Yaş, diş yapısı ve genel sıhhat faktörlerinin, zirkonyum kaplama kararını etkileyebileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Bellaz, “Yaşlı hastalarda diş etleri daha ince olabilir ve bu durum zirkonyum kaplama için uygun olmayabilir. Ayrıyeten, altta yatan dişeti sorunları yahut çene yapısındaki problemler da tedavi planını etkileyebilir.” ikazında bulundu ve en uygun tedavi seçeneğinin uzman diş tabipleri tarafından bireye özel bir yaklaşımla belirlenmesi gerektiğini vurguladı. 

Mevcut kaplamalar değiştirilecekse dikkat edilmeli 

Porselen yahut metal kaplamaların zirkonyum kaplama ile değiştirilmek istenmesi durumunda dikkat edilmesi gereken birtakım konular olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İbrahim Berk Bellaz, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Öncelikle diş sıhhatinin kıymetlendirilmesi gerekir. Var olan diş sorunları, dişeti hastalıkları yahut çürükler varsa, bu meselelerin evvel çözülmesi gerekebilir. Zirkonyum kaplama uygulaması, diş eti sıhhatine ve etrafına tesir edebilir. Diş etleri hassasiyeti yahut çekilmesi üzere durumlar varsa, diş doktoru bu faktörleri göz önünde bulunduracaktır. En değerlisi, zirkonyum kaplama uygulaması konusunda tecrübeli bir diş doktorunun tavsiyesi alınmalı. Diş doktorunuz, mevcut durumunuzu kıymetlendirecek, gereksinimlerinizi dinleyecek ve en güzel tedavi seçeneğini size sunacaktır.”

İlginizi Çekebilir;  Tatilde bekleyen tehlike: Yüzücü kulak hastalığı

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.