DOLAR 31,3677 0.42%
EURO 34,0595 0.51%
ALTIN 2.101,432,38
BITCOIN 19510631,27%
İstanbul

KAPALI

13:21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kanser hakkında doğru sanılan 9 yanlış !

Kanser hakkında doğru sanılan 9 yanlış !

ABONE OL
9 Kasım 2023 08:42
Kanser hakkında doğru sanılan 9 yanlış !
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplumda gerçek sanılan bu yanlışlara dikkat!

Bu yanlışlar teşhis ve tedavide çok geç kalınmasına neden olabiliyor!

KANSER HAKKINDA YANLIŞSIZ SANILAN 9 YANLIŞ!

 

Son yıllarda görülme sıklığı giderek yaygınlaşan, çağın korkutan hastalığı olmaya devam eden kanser oluşumunda genetik etkenlerin yanı sıra çevresel faktörler de büyük rol oynuyor. Sigara ve alkol kullanımından güneşin ziyanlı ışınlarına maruz kalmaya, sıhhatsiz beslenmeden hareketsizliğe, gerilimden yüksek dozda röntgen ışınları ve kimyasal hususlarla temasa dek bir çok etken kanserin görülme sıklığının artmasına neden oluyor. Acıbadem Ataşehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay, kanserin dünya genelinde değerli bir sıhhat sorunu olmaya devam ettiğini belirterek “2023 yılında yayınlanan istatistiklere nazaran; erkeklerde hayat uzunluğu kansere yakalanma mümkünlüğü yaklaşık yüzde 41, bayanlarda yüzde 39’dur. Kanser tanısı alan bireyler tanıyı öğrendikten sonra telaş, dehşete kapılıyor ve akıllarında pek çok soru oluyor. Toplumda kanser teşhis ve tedavisinde gerçek olmayan kimi inanışlar da bu süreci zorlaştırıyor” diyor. Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay, kanser hakkında yanlışsız sanılan 9 yanlışı sıraladı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

 

“Alternatif tedavi” prosedürleri zararsız hatta faydalıdır: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: “Alternatif tedavi” olarak isimlendirilen prosedürler ve bitkisel eserler, kanser tedavisinde kullanılan tıbbi tekniklerin yerini alamazlar ve hastalığın seyrini olumsuz etkileyebilirler. Kanser hastalarında en sık kullanılan alternatif tedavi bitkisel ilaçlardır. Bitkisel eserler, kanser tedavisinin aktifliğini azaltabilir yahut yan tesirlerini artırabilir. Ayrıyeten, birtakım bitkisel eserlerin güvenilirliği ve kalitesi konusunda problemler olabilir. Bu nedenle kanser tedavisi sırasında onkoloji hekiminizin önerisi olmadan bu cins eserleri kullanmamalısınız.

 

Kanser tedavisi sürecinde daima istirahat gerekir: YANLIŞ! 

 

 

DOĞRUSU:  Yapılan çalışmalar; hastaların kemoterapi alırken kısa yürüyüşler üzere antrenman yapmasının hem tedaviye ahengini hem de tedavi muvaffakiyetini artırdığını göstermektedir.  Hastanın tedaviden sonraki günlerde halsizliği ve yorgunluğu olabileceğinden istirahat etmelerinde sakınca bulunmasa da, tedavi boyunca hareketsiz kalmamaya, kendilerini yormayacak biçimde antrenman yapmaya dikkat etmeleri önerilir. 

İlginizi Çekebilir;  Sıcak Günlerde Ani Isı Değişikliklerine Dikkat!

 

Sağlıklı hayat biçimi kanseri büsbütün önler: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser, hücrede gelişen bir anormallik sonucu denetimsiz hücre çoğalmasıdır. Kanser gelişiminde çevresel ve genetik faktörler rol oynar. Bu nedenle kanser riskini büsbütün ortadan kaldıramasak da, sağlıklı bir hayat biçimine sahip olarak ve çevresel risk faktörlerini azaltarak kansere yakalanma riskini azaltabiliriz.

 

Biyopsi kanserin yayılımına neden olur: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser şüphesi ile başvuran hastadan alınan biyopsi, kanser teşhisinin konulmasında gerekli bir formüldür. Teşhisin yanı sıra hastalığın alt tipinin belirlenmesi, kimi ilaçların aktifliği için bir kadro göstergelerin saptanması ve genetik testlerin uygulanması için de biyopsi yapılması koşuldur. Biyopsi ile hastalığın yayılacağı inancı yanlışsız değildir. Biyopsi yapılmadığı vakit teşhis ve tedavi gecikir. 

 

Kanser tedavisi yalnızca kemoterapi ve radyoterapiden ibarettir: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser tedavisinde kullanılan formüller, hastalığın cinsine, evresine ve hastanın genel sıhhat durumuna nazaran değişebilir. Kemoterapi ve radyoterapi, kanser tedavisinde kullanılan tekniklerden yalnızca ikisidir. Bunun dışında amaca yönelik ilaçlar, immünoterapi üzere tedaviler ile kanser tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar elde edilmektedir. Kanser tedavisinde cerrahi müdahale, hastalığın çeşidine ve evresine nazaran uygulanmaktadır.

 

Kanser tedavisi sırasında hasta her istediği gıdayı tüketebilir: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay “Kemoterapi tedavisi sırasında ilaçlar ile etkileşimi olan greyfurt ve nar üzere kimi besinlerin tüketilmesi önerilmez. Genel olarak istikrarlı ve çeşitli bir beslenme, hastanın sıhhatini ve bağışıklığını muhafazaya yardımcı olabilir. Kemoterapi tedavisi sırasında alkol kullanımından kaçınılmalıdır. Vitamin ve mineral destekleri de, kanser tedavisinin aktifliğini azaltabileceği yahut yan tesirlerini artırabileceği için vitamin ve mineraller besinlerden doğal yolla alınmalıdır. Hastada vitamin eksikliği saptanması halinde kanser tedavisini veren onkoloji uzmanına danışmak gerekir” diyor.  

İlginizi Çekebilir;  İlaç mı ? Stent mi? Ameliyat mı?

 

Kanser tedavisi sırasında hastalar izole olmalıdır: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser tedavisi için verilen kemoterapi bağışıklık sistemini zayıflatır. Her tedavinin bağışıklık sistemine yan tesiri farklılık gösterir. Hastaların tedavi sırasında enfeksiyon riskini azaltmak için toplu taşıma üzere kalabalık yerlerde maske kullanımına dikkat etmesi, sık sık el yıkaması kıymet taşır. Lakin hastanın tedavi boyunca büsbütün odasında izole olması gerekmez. Enfeksiyonu olmayan yakınları ile birlikte vakit geçirebilir. Hastanın toplumsallaşması ve sevdikleri ile vakit geçirmesi tedavi sürecine ahenge ve ruhsal açıdan daha âlâ hissetmesine yardımcı olacaktır.

 

Kanser tedavisi sonrasında hastalık tekrar edecektir: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Kanser tedavisi sonrasında hastalığın tekrar edeceği biçiminde bir telaşla karamsarlığa kapılmamalıdır. Hastalığın tekrar etme riski olsa da bu risk oranı her hastada farklıdır. Hastalığın başlangıç evresi, tümörün alt tipi, tümörün davranışı ve hastanın aldığı tedaviler kanserin tekrarlama riskini belirler. Hastalar kanserin tekrarlama riskini azaltmak için tabiplerinin önerdiği tedavileri almalı ve sağlıklı bir hayat alışkanlığı oluşturmalıdır. 

 

Kanser olan şahısların aile üyeleri de kansere yakalanacaktır: YANLIŞ!

 

DOĞRUSU: Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Özge Gümüşay “Kanserin kalıtsal olduğu düşünülse de, birden fazla kanserin kalıtsal olmadığı bilinmektedir. Ailede kanser hikayesi fazla olan hastalarda kalıtsal yatkınlık genetik testler ile belirlenebilir. Kanser riskini artıran mutasyona sahip bireyler kanser gelişimi açısından yüksek riskli olup mutasyonun tipine nazaran özel tarama programlarına alınır” diyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.