DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21184652,15%
İstanbul
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Karşıyaka’da dönüşüme akademisyenlerden uluslararası destek
  • Haberv
  • Gündem
  • Karşıyaka’da dönüşüme akademisyenlerden uluslararası destek

Karşıyaka’da dönüşüme akademisyenlerden uluslararası destek

ABONE OL
31 Temmuz 2023 13:36
Karşıyaka’da dönüşüme akademisyenlerden uluslararası destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Karşıyaka’yı akademisyenler ve öğrenciler yine planlayacak, kent iklim değişikliğine karşı dirençli hale gelecek.

Karşıyaka Belediyesi, iklim değişikliğine karşı dirençli kent vizyonuyla gerçekleştirdiği çalışmalarını tüm süratiyle sürdürüyor. Karşıyaka Belediyesi’nin dayanağı, Politecnico Milano Üniversitesi, İzmir İktisat Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü iş birliğinde hayata geçirilen yaz okulu, İtalya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den akademisyenlerin ve öğrencilerin iştirakiyle başladı. 

Karşıyaka Tersane Mahallesi’nin incelenerek iklim değişikliğine karşı dirençli kent olarak yine planlanacağı yaz okulu 2 hafta sürecek. Oluşturulacak kent modelinin iklim değişikliğine karşı dirençliliği simülasyonlarla test edilerek kaynak, vakit ve iş gücünden tasarruf edilecek. 

İklim değişikliğine karşı çeşitli toplantılar, konferanslar, eğitimler gerçekleştiren Karşıyaka Belediyesi, 3 üniversitenin bir ortaya gelerek hazırladığı iklim değişikliğine karşı dirençli kent temalı yaz okulunun düzenlenmesinde de tahlil ortağı oldu. İtalya’da bulunan Politecnico Milano Üniversitesi, İzmir İktisat Üniversitesi ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün iş birliğinde hazırlanan yaz okulu İtalya, Çin, Hindistan ve Türkiye’den akademisyenler, 29 öğrenci ve Karşıyaka Belediyesi’nde vazifeli profesyonellerin iştiraki ile başladı. 

 

MAHALLE YENİLENİRKEN YAMANLAR DAĞI ETEKLERİNDE SÜREKSİZ KONUTLAR KULLANILACAK

Ekosistem hizmetlerini kullanarak kentin iklim değişikliğine karşı dirençliliğini artırmayı hedefleyen çalışmada, kentsel taşkınlar, kıyı taşkınları, ısı adası ve İzmir’in son vakitlerde maruz kaldığı zelzele olayları üzerine çalışmalar gerçekleştirilecek. İzmir’in en sıcak bölgelerinden olan, kıyı taşkınları ve heyelan riski taşıyan Karşıyaka’da pilot bölge olarak seçilen Tersane Mahallesi’nde kent, alt ve üst yapısıyla büsbütün tekrar tasarlanacak. Plana nazaran yenileme çalışmaları sırasında mahalle sakinlerinin kullanımına sunulmak üzere Yamanlar Dağı’nın eteklerindeki bir alanda da süreksiz yerleşim alanı tasarımı yapılacak. 

 

SİMULASYON PROGRAMLARIYLA GERÇEĞE YAKIN SONUÇLAR ELDE EDİLECEK

Çalışmaya katılan öğrenciler iki kümeye ayrılarak, bir küme Tersane Mahallesi’ni, başka küme ise yeni yerleşim alanını tasarlayacak. Ekosistem hizmet modelleme programları, coğrafik bilgi sistemleri ve çeşitli uzaktan algılama haritalarıyla ilerleyecek süreç, 4 Ağustos tarihinde tamamlanarak final sunumları gerçekleştirilecek. 

İlginizi Çekebilir;  Kurban Bayramı'nda nasıl beslenmeliyiz?

Pilot bir proje olarak gerçekleştirilen bu uygulamanın evvel İzmir, akabinde tüm Türkiye’de planlama dinamiklerine tesir etmesi bekleniyor. Dünyada yeni bir husus olan ekosistem hizmet modellemesini erken devirde uygulamanın yanı sıra, çok uluslu gerçekleştirilen bu projenin değişik bakış açılarını bir ortaya getiriyor olması iklim değişikliğine karşı dirençli kent çalışmalarına ışık tutacak. Proje sonunda geliştirilen dizaynlar simülasyon programlarıyla test edilecek. Karşıyaka’nın mevcut iklim değişikliğine karşı dirençliliği ile yeni planlamanın getireceği iyileştirmeler karşılaştırılabilecek, risk haritası hazırlanabilecek. Oluşturulacak kent modelinin iklim değişikliğine karşı dirençliliği simülasyonlarla test edilerek kaynak, vakit ve iş gücünden tasarruf edilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.