DOLAR 32,5126 0.28%
EURO 34,5798 0.18%
ALTIN 2.492,290,38
BITCOIN 2044372-0,19%
İstanbul
21°

KAPALI

04:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Prof. Dr. Yumuşhan Günay: “Sosyal medya paylaşımları diş estetiğine talebi artırdı”
  • Haberv
  • Sağlık
  • Prof. Dr. Yumuşhan Günay: “Sosyal medya paylaşımları diş estetiğine talebi artırdı”

Prof. Dr. Yumuşhan Günay: “Sosyal medya paylaşımları diş estetiğine talebi artırdı”

ABONE OL
31 Temmuz 2023 14:48
Prof. Dr. Yumuşhan Günay: “Sosyal medya paylaşımları diş estetiğine talebi artırdı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sosyal medyada yapılan paylaşımların tesiriyle diş estetiğine olan talebin arttığını ve diş tabibi istihdamının öne çıktığını söyleyen Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay, diş doktorları için meslek fırsatlarının çeşitlendiğini söyledi. Diş tabibi olmak için gençlerin izlemesi gereken yol haritasını anlatan Günay, “Diş sıhhati günden güne kıymet kazanıyor. Uzmanlık eğitimi almak isteyen diş doktorları, 3-5 yıl süren bir eğitim programına katılır. Bu eğitim programını tamamladıktan sonra, diş doktorları uzmanlık alanı ile ilgili bir muayenehane açabilirler.” dedi.

Diş sıhhati, genel sıhhatle yakından bağlantılı bir alan. Ağız ve diş sıhhatinin makus olması, kalp hastalıkları, diyabet, teneffüs yolu enfeksiyonları üzere çeşitli sistemik hastalıkların riskini artırabiliyor. Diş sorunlarının tedavi edilmemesi, bu hastalıkların seyrini olumsuz etkiliyor. Diş sıhhatinin günden güne kıymet kazanmasının gerisinde genel sıhhatle irtibatı, diş çürüklerinin ve dişeti hastalıklarının önlenmesi, estetik ve ruhsal tesirleri, teknolojideki ilerlemeler ve farkındalık artışı üzere değerli nedenler bulunuyor. Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yumuşhan Günay, üniversite tercih periyodunda diş hekimliği mesleğiyle ilgili kıymetli bilgiler verdi. Diş doktoru olabilmek için izlenmesi gereken yol haritasını anlatan Günay, “Diş hekimliği fakültesinden mezun olan bir kişinin, kendi muayenehanesini açabilmesi için 2-3 yıl tecrübe kazanması gerekir. Bu müddet, diş doktorunun uzmanlık eğitimi almak isteyip istememesine bağlı olarak değişebilir. Uzmanlık eğitimi almak isteyen diş doktorları, 3-5 yıl süren bir eğitim programına katılır. Bu eğitim programını tamamladıktan sonra, diş doktorları uzmanlık alanı ile ilgili bir muayenehane açabilirler.” dedi. 

Diş doktoru olmanın yol haritası…

Diş hekimliği fakültesinden mezun olan bir kişinin, kendi muayenehanesini açabilmek için pratiğini geliştirmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Yumuşhan Günay, bunun için izlenmesi gereken adımları şöyle sıraladı:

– Diş hekimliği fakültesindeyken, klinik staj programlarına katılın. Bu programlar, diş doktorlarına, gerçek hastalara tedavi uygulama fırsatı verir.

– Diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra, bir diş doktorunun yanında asistan olarak çalışın. Bu tecrübe, diş doktorlarına, klinik ortamda çalışmayı ve hastalarla bağlantı kurmayı öğretir.

İlginizi Çekebilir;  Sedef Bulaşıcı Değil

– Diş hekimliği alanındaki şimdiki gelişmeleri takip edin. Bu, diş tabiplerine, yeni tedavi prosedürlerini öğrenme ve hastalarına daha uygun hizmet sunma fırsatı verir.

– Diş hekimliği alanındaki mesleksel kuruluşlara üye olun. Bu kuruluşlar, diş doktorlarına, mesleksel bilgi ve tecrübelerini paylaşma fırsatı verir.

Bu adımları izleyerek, diş hekimliği fakültesinden mezun olan bir kişi, kendi muayenehanesini açabilmek için gereken tecrübe ve hünere sahip olabilir.

Diş doktorları için meslek çeşitlendi 

Yeni teknolojilerin hayatımıza girmesi sayesinde diş hekimliğinde iş verimliliğinin arttığına işaret eden Günay, “Dijital röntgen, intraoral tarayıcılar ve bilgisayar takviyeli tasarım ve üretim (CAD/CAM) sistemleri üzere teknolojiler sayesinde diş tabipleri daha süratli ve hassas teşhisler yapabiliyor, tedavi planlarını oluşturabiliyor ve diş protezlerini üretebiliyorlar. Bu durum tedavi süreçlerini hızlandırıyor, tedavi muvaffakiyet oranlarını artırıyor ve hastaların memnuniyetini yükseltiyor.” dedi.

Yeni teknolojilerin, diş hekimliği alanında uzmanlık alanlarının sayısını artırdığını belirten Prof. Dr. Yumuşhan Günay, dijital diş hekimliği, diş implantları, dental estetik, uyku apnesi tedavisi üzere farklı uzmanlık alanları ortaya çıktığını ve bu sayede diş doktorları için meslek imkanlarının çeşitlendirildiğini söyledi.

Diş hekimliği fakültesinden mezun olanların, farklı kısımlarda çalışma imkanlarına sahip olduğunu belirten Günay, bu alanları, Özel Diş Klinikleri ve Muayenehaneler, Kamu Sıhhat Kurumları, Üniversiteler ve Eğitim Kurumları,  Diş Hastaneleri, kanal tedavisi ve diş sonları ile ilgili karmaşık tedavileri gerçekleştiren Endodonti Uzmanlığı, çocuklara yönelik diş tedavisi ve çocuk diş hekimliği imkânı sunan Pedodonti Uzmanlığı, dişlerin ve çenelerin düzeltilmesi ve düzenlenmesi konusunda çalışan Ortodonti Uzmanlığı, diş çekimi, implant cerrahisi, çene düzeltme üzere cerrahi prosedürleri gerçekleştiren Ağız ve Çene Cerrahisi, diş sıhhati için kullanılan gereçlerin yahut ilaçların satış ve pazarlama alanı ve ilaç şirketleri olarak sıraladı. 

Prof. Dr. Yumuşhan Günay, mezunların uzmanlık programlarına katılarak, muhakkak bir alanda derinlemesine bilgi ve tecrübe kazanabileceğini vurguladı. 

İlginizi Çekebilir;  Nesiller Genetik uluslararası alanda yenilikçiliğe öncülük eden ilk 10 laboratuvarı arasında

Sosyal medya diş estetiğine talep yaratıyor

Güzellik ve estetikle ilgili içeriklerin yaygın olarak paylaşıldığı toplumsal medyada, estetik diş uygulamaları, diş beyazlatma, diş düzeltilmesi üzere hususlarla ilgili görseller ve görüntüler paylaşılmasıyla kullanıcıların estetik şuurunun arttığını ve diş estetiği ile ilgili talebin çoğaldığını söyleyen Prof. Dr. Yumuşhan Günay, “Sosyal medyanın diş estetiği konusunda büyük bir talep yaratıyor ve sayede diş estetiği alanına ve istihdama kıymetli katkı sağlıyor.” dedi. 

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin eğitim programı hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yumuşhan Günay, “Program 5 yıl periyodiktir. Temel bilimler, klinik bilimler ve klinik uygulamalar olmak üzere üç ana kısımdan oluşur. Birinci sınıfta görsel eğitim ve manipülasyonu geliştirmek, estetik ve form algısını eğitmek gayesi ile temel sanat eğitimi verilir. Temel bilimler kısmında, anatomi, fizyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji, patoloji, farmakoloji, endokrinoloji, immünoloji, genetik üzere dersler tıp fakültesi öğrencileri ile birlikte verilmektedir. Klinik bilimler kısmında, diş hastalıkları, diş eti hastalıkları, endodonti, protetik diş tedavisi, periodontoloji, pedodonti, ortodonti, oral cerrahi, ağız, diş ve çene radyolojisi üzere dersler verilir. Klinik uygulamalar kısmında ise öğrenciler, klinik ortamda hastalara tedavi uygulamaktadır. Dördüncü sınıfta robotik ve dijital diş hekimliği dersi ve beşinci sınıfta da toplam 60 saatlik düşünme ideolojisi ve etik dersi vardır.” diye konuştu. 

“Etik birer diş tabibi olarak yetişmelerini amaçlıyoruz”

Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi eğitim programının, Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikleri Çerçevesine (TYYÇ) uygun olarak tasarlandığını söz eden Günay, “Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Türkiye’nin en âlâ diş hekimliği fakültelerinden biridir. Fakültemiz, çağdaş altyapısı, tecrübeli öğretim takımı ve öğrenci odaklı eğitim anlayışı ile öne çıkmaktadır. Öğrencilerimizin, ağız ve diş sıhhati alanında bilgili, mahir ve etik birer diş tabibi olarak yetişmelerini amaçlıyoruz” dedi. 

Fakültede, 14bin m2 kapalı alana sahip binada 8 adet klinik bulunduğunu belirten Günay, “Klinikler, her türlü diş hekimliği tedavisi için gerekli ekipman ve aygıtlarla donatılmıştır. Öğrenciler, kliniklerde, tecrübeli öğretim üyeleri ve asistanlar eşliğinde hastalara tedavi uygularlar. Öğrencilere uygulama imkanı sunmak için ayrıyeten, 1 adet diş tedavisi simulasyon laboratuvarı, 1 adet preklinik laboratuvarı ve 1 adet estetik ve form laboratuvarımız bulunuyor. Üsküdar Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde öğrencilerine uygulama imkanı sunmak için ayrıyeten klinik staj programları düzenliyoruz. Staj programları, öğrencilerin farklı kliniklerde farklı uzmanlık alanlarında uygulama yapmalarını sağlayarak mesleksel tecrübe kazandırıyor ve mezuniyet sonrasında iş bulma bahtlarını artırıyor.” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir;  ING Türkiye'den evcil hayvanlar için Turuncu Patiler Sigortası

Diş hastanesinde pratik yapma imkanı öğrencilerin daha ehil olmalarını sağlar

Diş hekimliği fakültesi imkanlarının yanı sıra geleceğin diş doktorlarının daha uygun hazırlanabilmeleri için Üsküdar Diş Hastanesi’nin de hem öğrencilerin hem de halkın hizmetine açıldığını lisana getiren Günay, “Öğrencilerimizin muvaffakiyetleri ve gelecekteki meslek hayatları için en değerli avantajlardan biri, diş hastanesi imkanlarımız ve burada sağladığımız pratik imkanlardır. Diş hastanesi ile koordineli bir eğitim, öğrencilerimizin teorik bilgilerini pratik uygulamalarla birleştirme fırsatı sunar. Bu, öğrencilerimizin mesleksel maharetlerini ve itimadını artırırken, birebir vakitte gerçek hastalar üzerinde tecrübe kazanmalarını sağlar. Pratik yapma imkanı, mesleğin temel maharetlerini gerçek dünya tecrübesiyle öğrenme talihi sunar ve mezuniyet sonrasında daha hazır ve ehil diş tabipleri olmalarına katkı sağlar.” açıklamasını yaptı.

“Dijitalleşme ve yapay zekâ daha gerçekçi ve interaktif bir öğrenme tecrübesi sunuyor”

Günay, dijitalleşme ve yapay zekâ teknolojilerinin öğrencilere daha gerçekçi ve interaktif bir öğrenme tecrübesi sunduğunu, öğrencilerin farklı klinik durumlardan oluşan bir data tabanına erişmelerini sağladığını söz ederek, “Diş doktorları ise bu teknolojiler sayesinde hastalarının ağız ve diş sıhhatini daha süratli ve kolay bir halde teşhis edebilir, hastalarına daha gerçek ve tesirli tedaviler sunabilirler. Hastalarının tedavi sürecini daha rahat ve konforlu hale getirebilir ve tedavi maliyetlerini düşürebilirler.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.