DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19842212,15%
İstanbul
28°

AÇIK

20:45

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Sabancı, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme odağıyla iş kollarında hızlı büyümesini sürdürüyor
  • Haberv
  • Gündem
  • Sabancı, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme odağıyla iş kollarında hızlı büyümesini sürdürüyor

Sabancı, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme odağıyla iş kollarında hızlı büyümesini sürdürüyor

ABONE OL
9 Kasım 2023 08:00
Sabancı, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme odağıyla iş kollarında hızlı büyümesini sürdürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sabancı, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme odağıyla iş kollarında süratli büyümesini sürdürüyor

Sabancı Holding, banka ve banka dışı iş kollarında elde edilen başarılı sonuçlar ve güçlü operasyonel nakit akışı sayesinde, sağlıklı bilanço yapısını güçlendirmeyi sürdürüyor.

2023 yılının birinci 9 ayına ait finansal sonuçlarını açıklayan Sabancı Holding, kelam konusu devirde kombine satışlarını yüzde 65 artışla 457,3 milyar TL düzeyine yükseltirken, Holding’in konsolide net kârı ise 36,7 milyar TL oldu.  

Sürdürülebilirlik ve dijitalleşme odaklı yatırımlarıyla, bir yandan mevcut işleri koruyup büyütürken bir yandan da daima geleceğe ve yeni büyüme fırsatlarına odaklandıklarını söz eden Sabancı Holding CEO’su Cenk Alper, “Enerji iş kolumuzda, Türkiye’de 5.000 MW’ın üzerinde şurası güç amacımıza gerçek emin adımlarla ilerliyoruz. Yeni yatırımlarımızla birlikte, konseyi gücümüz içerisinde bugün yüzde 45 olan yenilenebilir güç hissesini 2026’da yüzde 59’a çıkarırken, önümüzdeki 5 yılda ülkemizde hayata geçirilecek her üç rüzgâr ve güneş santralinden birine Topluluk olarak imzamızı atacağız. Öte yandan, yenilenebilir güçteki deneyimimizi milletlerarası pazarlara taşımak emeliyle, ABD’deki ikinci güneş gücü yatırımımızı da bu periyotta gerçekleştirdik. Bünyemize kattığımız Oriana Solar LLC şirketi ile Teksas’ta 232 MW’lık güneş gücü santrali ve 60 MW kapasiteli güç depolama tesisini 2025 ikinci çeyreğinde devreye almayı planlıyoruz. Endüstride, Brisa şirketimiz, 2018’de 300 milyon dolar yatırımla hayata geçirdiği ve yeni kuşak teknolojilerle donattığı Aksaray Fabrikası için 34 milyon dolarlık ek yatırımı yaparak 2026 yılında yıllık 4,6 milyon lastik kapasitesine ulaşacak. Bugüne kadar geliştirdiği 9 farklı sıfır emisyonlu araçla sürdürülebilirlik odaklı büyüme stratejisini güçlendiren Temsa Skoda Sabancı Ulaşım Araçları,  Portekiz merkezli sıfır emisyonlu otobüs üreticisi CaetanoBus ile ortak bir Ar-Ge işbirliği muahedesi imzaladı. Temsa’nın Adana’daki tesisinde üretilecek birinci hidrojen yakıtlı şehirlerarası otobüs prototipinin 2024 yılında tamamlanması hedeflenmekte olup, 2025 yılında seri üretime geçilmesi için karşılıklı müzakereler sürmektedir. Yapı Materyalleri iş kolumuz da bu devirde, Dünya’nın Sabancı’sı vizyonumuza katkı sunacak değerli bir yatırım kararını daha hayata geçirdi. ABD’de 82 milyon dolarlık yatırımla 2025’in son çeyreğinde faaliyete geçecek yeni gri çimento öğütme tesisimiz ile birlikte Çimsa, beyaz çimento pazarında olduğu üzere gri çimento pazarında da global ayak izini güçlendirecek” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Hilton Istanbul Maslak, Darüşşafaka Lassa Basketbol Takımı ile iş birliğini yeni sezonda da sürdürüyor!

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKLE İLİŞKİLİ YATIRIMLARIMIZ  5 MİLYAR DOLARA ULAŞACAK”

Gerçekleştirdikleri yatırımlarla Türkiye’de ekonomiyi ve girişimcilik ekosistemini desteklemeyi sürdürdüklerinin de altını çizen Cenk Alper, “Akbank, 2023’ün birinci dokuz ayında ekonomimize sağladığı kredi dayanağını 871 milyar TL’si nakdi olmak üzere toplam 1 trilyon 94 milyar TL düzeyine çıkardı” dedi.

Tüm bu yatırımları hayata geçirirken, iklim acil durumu ve sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına devam ettiklerini belirten Cenk Alper, “Geçtiğimiz yıl, Kapsam 1-2 emisyonlarımızı yüzde 11, toplam su tüketimimizi ise yüzde 9 azalttık. Yenilenebilir elektrik kullanım oranımızı ise 3,3 kat artırdık. Tüm bu gelişmeler ışığında, emisyonlarımızı 2025’e kadar yüzde 15, 2030’a kadar yüzde 42 azaltacağız. Sürdürülebilirlikle temaslı yatırımlarımızı da 2027 sonuna kadar 5 milyar dolara ulaştırmayı hedefliyoruz” formunda konuştu.  

 

“TÜM İSTEKLİ ÇALIŞMALARIMIZI 10 KASIM’DA CEDDİMİZE ARMAĞAN EDECEĞİZ”

Değerlendirmesinin son kısmında, Cumhuriyetimizin 100. yılını bir kere daha kutlayan Cenk Alper, “Tüm bu stratejik dönüşüm içerisinde, kimi kavramların manası Sabancı için hiçbir vakit değişmiyor. Birebir Cumhuriyet gibi… 29 Ekim sinemamızda de altını çizdiğimiz üzere; Öbür Cumhuriyet Yok! Bu nedenle de bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz Türkiye’nin en geniş iştirakli toplumsal sorumluluk hareketi Sabancı Cumhuriyet Seferberliği ile Cumhuriyet’in 100’üncü yılını Atatürk’ün bizlere nasihat ettiği üzere, ülkemiz ve insanımız için daima birlikte çalışarak kutladık. Yürütme Heyetimizdeki tüm arkadaşlarım ve binlerce Sabancı Gönüllüsü ile birlikte alandaydık. Cumhuriyet sıkıntısı olarak gördüğümüz eğitim ve kalkınma odaklı projelerle, Sabancı Cumhuriyet Seferberliği’ni sarsıntı bölgesi öncelikli tüm Türkiye’ye  taşırken, Sabancı Hatay Kuluçka Merkezi’ni de bölgenin hizmetine sunduk. Burada 500’ü bayan olmak üzere 1.200 şahsa ulaşmayı hedefliyoruz. Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında gerçekleştirdiğimiz tüm istekli çalışmalarımızı, her yıl olduğu üzere bu yıl da 10 Kasım’da, Ceddimize armağan ederek, O’nu tam da istediği üzere, çok çalışarak anacağız.”

İlginizi Çekebilir;  Fatih Altaylı ve Özlem Gürses'ten Seçim Gecesi Skandal Yorum!

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.