DOLAR 33,0935 0.19%
EURO 36,2342 0.48%
ALTIN 2.614,07-0,28
BITCOIN 2142694-0,23%
İstanbul
33°

AÇIK

03:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sosyal medyadaki ‘mükemmel’ bedenler değersizlik hissi yaratıyor
  • Haberv
  • Gündem
  • Sosyal medyadaki ‘mükemmel’ bedenler değersizlik hissi yaratıyor

Sosyal medyadaki ‘mükemmel’ bedenler değersizlik hissi yaratıyor

ABONE OL
4 Kasım 2023 10:54
Sosyal medyadaki ‘mükemmel’ bedenler değersizlik hissi yaratıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Sosyal medyadaki ‘mükemmel’ vücutlar değersizlik hissi yaratıyor

Sosyal medya hesaplarında ‘zayıf’ yahut ‘kaslı’ bedenlerin paylaşılmasının gerçekçi olmayan bir hoşluk standardının benimsemesine yol açtığını tabir eden uzmanlar, şahısların kendilerini bu paylaşımlardaki manzaralar ve hayat biçimi ile karşılaştırdıkça, değersizlik ve yetersizlik hissinin ortaya çıkabildiğini söylüyor.

Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, “Sosyal medyada beğeni, yorum ve takipçi toplama baskısı da vücut imajına yönelik güvensizlikleri daha da arttırabilmektedir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, toplumsal medya uygulamalarında ‘mükemmel’ vücutların, tanınan diyetlerin ve idolleştirilmiş ömür usullerinin yansıtıldığı paylaşımların giderek arttığına dikkati çekti.

Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, zararsız olduğu düşünülen bu tıp paylaşımların, vücut imajı ile ilgili olumsuz fikirlere sahip olan ve kendini toplumsal medyada öteki kullanıcılarla karşılaştıran bireyler için tasa verici bir durumu beraberinde getirebildiğini söz ederek, şöyle devam etti:

“Bu durum, yeme bozukluklarının ve vücut imajı memnuniyetsizliğinin şiddetlenmesi halinde kendisini gösterebiliyor. Toplumsal medya hesaplarında ‘zayıf’ yahut ‘kaslı’ bedenlerin paylaşılması, birden fazla kişinin, ulaşamayacağı gerçekçi olmayan bir hoşluk standardını benimsemesine yol açıyor. Şahıslar kendilerini bu paylaşımlardaki manzaralar ve ömür üslubu ile karşılaştırdıkça, değersizlik, yetersizlik hissi ve vücut imajı memnuniyetsizliği ortaya çıkabiliyor.”

Beğeni, yorum ve takipçi toplama baskısı

Kişilerin, hissettikleri yetersizlik ve değersizlik hisleri sonucunda vücutları üzerinde denetim sağlama gayreti içerisine girerek yeme bozukluğu belirtileri geliştirmeye daha yatkın hale gelebildiğini de anlatan Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, toplumsal medyada, kilo almaktan çok derece kaygı ve kendini aç bırakma ile tanımlanan anoreksiya ve yeme atakları sonrası yediklerini çıkarma, çok idman ve laksatif kullanımı üzere kalori alımını telafi edici davranışlarla tanımlanan bulimia yanlısı bildirilerin yanı sıra sıhhatsiz davranışları teşvik edebilecek çok idman yahut ‘temiz beslenme’ paylaşımları üzere ziyanlı içeriklerin arttığına dikkati çekti.

Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, “Sosyal medyada beğeni, yorum ve takipçi toplama baskısı da vücut imajına yönelik güvensizlikleri daha da arttırabiliyor.” dedi.

Yeme bozukluklarını tetikleyebilecek içerikler

Dış görünümünden ve yeme davranışından ötürü bireyin toplumsal medya uygulamaları aracılığıyla farklı kullanıcılar tarafından aşağılanmasının önemli ruhsal meşakkatlere yol açabileceğini de kaydeden Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, “Sosyal medya algoritmaları, kullanıcıları bir yankı odasına (echo-chamber) hapsederek daima olarak vücut imajı memnuniyetsizliğini ve yeme bozukluklarını tetikleyebilecek içerikler sunabiliyor. Bu maruziyet, bozulmuş yeme davranışları ve vücut imajından duyulan memnuniyetsizliğin arttırması bakımından hayli kritik.” dedi.

Tüm bu eğilimlere karşın toplumsal medyanın ‘beden olumlama’ konusunda da farkındalık yaratabileceğini tabir eden Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, toplumsal medyanın mümkün ziyanlı tesirleriyle gayret etmek için yeniden toplumsal medyanın gücünden yararlanılabileceğini anlattı.

Sosyal medya farkındalığı ve medya okuryazarlığı önemli

Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, toplumsal medyadaki birçok imgenin gerçekçi olmayan tabiatı hakkındaki farkındalığın yanı sıra medya okuryazarlığının, bireylerin bu platformlarda daha sağlıklı bir formda vakit geçirmeleri açısından yararlı olacağını lisana getirdi. Dr. Öğr. Üyesi Elif Kurtuluş, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Örneğin, toplumsal medyayı faal bir formda kullanan ve paylaşımlarıyla binlerce şahsa ulaşan influencer’ların gücünden, kullanıcıları daha gerçekçi bir ömür şekli ve vücut imajı sergilemeye teşvik ederek farkındalık sağlamaları açısından yarar sağlanabilir. Yeme bozuklukları ve vücut imajı sıkıntılarıyla çaba, bireyin toplumsal medya kullanımının ötesine geçip günlük hayatını değerli ölçüde etkileyebilecek derece önemli bir seyir izleyebilir. Öte yandan, toplumsal medya uygulamaları, âlâ oluşun sürdürülebilmesi ve kendini kabul için güçlendirici bir platform olabilir.”

 

İlginizi Çekebilir;  Dezenformasyona açık kalan bir ülke, dijital bir savaşla karşı karşıya kalabilir

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.