DOLAR 32,5337 0.24%
EURO 34,6818 0.37%
ALTIN 2.503,410,70
BITCOIN 20655870,37%
İstanbul
20°

PARÇALI BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Sürdürülebilir Moda Tasarımı için Teknoloji
  • Haberv
  • Gündem
  • Sürdürülebilir Moda Tasarımı için Teknoloji

Sürdürülebilir Moda Tasarımı için Teknoloji

ABONE OL
8 Kasım 2023 17:42
Sürdürülebilir Moda Tasarımı için Teknoloji
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sürdürülebilir Moda Tasarımı için Teknoloji

 

Teknoloji, Dokuma Kesiminin Dünyayı Kirletmesinin Önüne Geçebilir”

 

Yeditepe Üniversitesi Dokumacılık ve Moda Tasarımı Kısmı tarafından “Moda Dizaynında Sürdürülebilirlik” bahisli seminer düzenlendi. Seminerde konuşan modacı Ezra Çetin gezegenin şu anda kırmızı çizgide olduğunu belirterek “Gezegen bundan evvel beş kez birebir kırmızı çizgiye geldiğinde üzerindeki canlıları silkeledi ve tekrar başladı. İşte bu noktada dünyayı kirleten ikinci kesim pozisyonunda olan dokumacılıkta orijinal bir kavram yaratmak durumundayız. Külliyen teknoloji odaklı çalışmalıyız” dedi.

Üniversitenin Ataşehir’deki 26 Ağustos Yerleşimi Hoş Sanatlar Fakültesi Konferans Salonu’ndagerçekleştirilen ve modaratörlüğünü Dokuma ve Moda Tasarımı Kısmı Lideri Dr. Müşerref Zeytinoğlu’nun yaptığı seminere, Lider Danışmanı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, Ezratuba Markası ve Zeta Teknolojileri kurucuları Ezra Çetin ve Tuba Çetin, Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üreterek   dünyanın en başarılı 10 genci ortasına giren ve Amerika’da ileri gereç birincilik mükafatı alan Biolive’nin CEO’su ve Besin Mühendisi His Yılmaz, NomuPay Türkiye CEO’su Ergi Şener ile akademisyenler ve öğrenciler katıldı.  

Seminerde moda dünyası özelinde karbon ayak izinin ve atıklarına azaltılması için sürdürülebilir gereçlerin değeri ve birebir vakitte üretim süreçlerinde neler yapılması gerektiği konuşuldu.  

 

“Moda Eğitiminde Yapay Zekâdan Yararlanıyoruz”

Tekstil ve Moda Tasarımı Kısmı Lideri Dr. Müşerref Zeytinoğlu, karbon ayak izini azaltmak ve dokumacılık kesiminin dünyayı daha az kirletmesini sağlamak için çalışmalar yaptıklarını belirterek “Eğitim programlarımızı pandemi devri ve beraberinde getirdiği farkındalıkla birlikte hem dijitalleştirmeye hem de sürdürülebilirliğe yanlışsız dönüştürmeye başlamıştık. Öğrencilerimiz sürdürülebilirlik kavramıyla ürettikleri koleksiyonlarında birebir vakitte dijital dünyaya ayak uyduran teknolojik atölyelerimizde 3D dizaynlar ile dokuma kesiminde yenilikçi adımlar atmaya başladı. Geçen yıl itibariyle projelerimizde yapay zekâdan öğrenci projelerinin kavram dizaynlarında önyargısız ve özgün bir biçimde faydalanmaya başladık” dedi. 

İlginizi Çekebilir;  Bridgestone Amerika, Geri Dönüştürülmüş ve Yenilenebilir Malzemelerden Lastik Tasarladı

Bu adımların, dokuma dalında Türkiye’yi dünyada temsil eden Ezra Tuba markası ile üniversitenin yollarının birleşmesine vesile olduğunu lisana getiren Zeytinoğlu, “Marka ile bir seminerler dizisine başladık ve Ezra Tuba markası ile üniversite ve kesim işbirliğinde öğrencilerimizin teknoloji ve sürdürülebilirlik kapsamında projeler üretmesine katkıda bulunmayı hedefledik” diye konuştu. 

Ezra Çetin de,  sürdürülebilir modada faal rol oynayacak bedelli dizayncılar yetiştirilmesine katkı sağlamak için bu seminer dizisini düzenlediklerini belirterek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“2015 yılında, giyilebilir teknolojiler ve ‘Etik Tarım’ hususlarında kendi markamızı yine şekillendirdik. Global bir tesir yaratmak için farklı projelere imza atmaya başladık ve son amacımız insanı odağına almış gezegenimize olumlu katkı sağlayan bir marka olmak.”

 

“Tüm Süreçlerimizi Dijitalde Yönetiyoruz” 

Sürdürülebilir moda ve dokumacılık sanayisinin ehemmiyetini vurgulayan Ezra Çetin şöyle devam etti:
“Gezegen bundan evvel beş kez birebir kırmızı çizgiye geldiğinde üzerindeki canlıları silkeledi ve tekrar başladı. Bu nedenle dünyayı kirleten ikinci dal pozisyonunda olan dokumada yesyeni bir kavram yaratmak durumundayız. Külliyen teknoloji odaklı çalışmalıyız. Biz tarım ile ilgilenmeye başlayarak; öncelikle toprağın rehabilite edilmesi, gerçek tohumun ekilmesi ve izlenebilirlik sağlanmasına odaklandık. Tüm süreçleri dijitalleştirerek tasarım basamaklarından üretime kadar tesirli bir dönüşüm sağlıyoruz.” 

 

Yılmaz: Biyoplastik Hammadde Karbon Ayak İzini Azaltıyor 

Gıda Mühendisi His Yılmaz da, zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretme sürecini ve eserin sağladığı faydayı şu formda anlattı: 

“Bundan 10 yıl evvel babamın midesine güzel geldiğini düşündüğü için kahvaltıda zeytin çekirdeği yuttuğunu gördüm. Sonra zeytin çekirdeğini araştırmaya başladım. Daha evvel ben ve takımımın aşina olduğu biyopolimerlere, zeytin çekirdeğini dönüştürmeyi başardık. Zeytin çekirdeğinden ürettiğimiz biyoplastik hammaddeyi öncelikle plastik bölümünde kullanmaya başladık. Elektronik, beyaz eşya, besin ambalajları, kozmetik ambalajlar, medikal kesim üzere birçok farklı kesimde aslında hayatımızın içerisinde olan bir dolu plastiğe uyarlamayı başardık.” 

İlginizi Çekebilir;  Antalya Büyükşehir Akdeniz Doğal Yaşamı Koruma Ağı çalıştayına ev sahipliği yaptı

2020 yılından beri tıpkı hammaddeden üretilen bitkisel derilerin de dokuma ve döşemelik alanda kullanılmasını sağladıklarını anlatan Yılmaz, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Zeytin çekirdeğinden oluşturduğumuz biyoplastik hammadde, öncelikle karbon ayak izini azaltıyor. Ayrıyeten yüzde 100 tabiatta kaybolabilir bir eser özelliği bulunuyor. Tabiatta kaybolmayan daima kullanılan plastiklerin içerisinde de hem bitkisel ölçüsü artıyoruz hem de yoğunluğu düşük hammadde üretimi sağlıyoruz. Bitkisel deri tarafında ise üreticilerimiz, en yüksek oranlı bitkisel deriyi üretmeyi başardı.”

 Şener: Sürdürülebilirlik için Kolektif Çaba Gerekiyor

Ergi Şener de, sürdürülebilirliğin interdisipliner ve tüm dünyayı etkileyen hayli kritik kıymette küresel bir sorun olduğunu belirterek, “Bu probleme karşı hükümetlerden akademik etrafa, iş dünyası ve start-up ekosisteminden sivil toplum örgütlerine ve sanatkarlara kadar tüm kısımların kolektif gayreti gerekiyor” dedi.

Sürdürülebilirliğin yüzeysel olarak ele alındığını tabir eden Şener, “Sürdürülebilirliği gerçek manada kurum kültürünün bir kesimi hâline getirmek için iş stratejisinin merkezinde yer alacak biçimde sahiplenerek, uygulamak gerekiyor” Tabirlerini kullandı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.