DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BITCOIN 21107021,47%
İstanbul
12°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

TOMRA, rakipsiz çapak ayıklama performansı için Yeni INNOSORT™ FLAKE makinesini sunuyor
  • Haberv
  • Teknoloji
  • TOMRA, rakipsiz çapak ayıklama performansı için Yeni INNOSORT™ FLAKE makinesini sunuyor

TOMRA, rakipsiz çapak ayıklama performansı için Yeni INNOSORT™ FLAKE makinesini sunuyor

ABONE OL
8 Kasım 2023 18:18
TOMRA, rakipsiz çapak ayıklama performansı için Yeni INNOSORT™ FLAKE makinesini sunuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TOMRA, rakipsiz çapak ayıklama performansı için Yeni INNOSORT™ FLAKE makinesini sunuyor

TOMRA, plastik çapakların yüksek verimlilikte saflaştırılmasına yönelik yeni INNOSORT™ FLAKE makinesinin piyasaya sunulmasıyla eser portföyünde ihtilal yaratıyor. Yeni makinenin geliştirilmiş özellikleri, polimere, renge ve şeffaflığa nazaran eş vakitli çapak ayıklamayı mümkün kılarak yüksek seviyede kirlenmiş girdi materyallerde bile üstün kalite elde edilmesini sağlıyor.

Sektörün, üst seviye uygulamalar için tüketim sonrası geri dönüştürülebilir gereçler ile geri dönüştürülmüş içeriği artırma arayışını destekleyen TOMRA, döngüsel atık idaresindeki 50 yıllık tecrübesinden yararlanarak yeni jenerasyon çapak ayıklama teknolojisini geliştirdi. Yeni INNOSORT™ FLAKE makinesi ile TOMRA, sanayinin her türlü atık akışından azamî verimlilikle daha fazla geri dönüştürülebilir materyalin geri kazanılmasına yardımcı olacak ülkü çapak ayıklama tahlilini sunuyor.

TOMRA Recycling Sorting Plastik Segmenti Küresel Müdürü Alberto Piovesan, şöyle açıklıyor: “Avrupa ve öteki bölgelerdeki geri dönüştürülmüş içerik gayeleri göz önüne alındığında, pazarın gelecekteki talebe hazırlanması gerekiyor. Geri dönüşümcülerin, kâfi kapasitede yüksek kaliteli tüketim sonrası geri dönüştürülmüş içerik üretmek için tahlillere gereksinimi bulunuyor. Birebir vakitte sağlam ayıklama sonuçları ve operasyonel esneklik için çabalıyorlar. Yeni INNOSORT™ FLAKE ile bu artık mümkün.”

Her bir renk. Her türlü polimer.

Güçlü bir sensör kombinasyonuyla donatılan yeni INNOSORT™ FLAKE, saf fraksiyonlar oluşturmak üzere polimerleri gereç tipine ve rengine nazaran ayırarak her türlü yabancı maddeyi ayıklıyor. Gelişmiş yakın kızılötesi (NIR) spektrometresi sayesinde makine, çeşitli polimerleri hassas bir halde tespit ederek, yüksek oranda kirlenmiş girdi materyalden geri dönüştürülebilir olanların kazanılmasını sağlıyor. Bu teknolojiyle, karışık atıklardan geri kazanılan plastikler, geri dönüşüm için ayıklanabiliyor ve örneğin aksi takdirde bertaraf edilecek yahut daha düşük kalitedeki uygulamalar için geri dönüştürülecek daha fazla gerece erişim sağlanabiliyor. Örneğin, polietilen (PE) ve polipropilen (PP) üzere poliolefinler (PO), sıklıkla birebir atık akışında bir ortada bulunuyor. Yeni INNOSORT™ FLAKE ile kırılmış ve yıkanmış karışık plastik fraksiyonlar, PET, PP ve PE’nin pak fraksiyonlarını, ekstrüzyon ve yüksek kaliteli tüketim sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) içerikli gereçlerin oluşturulması için kalite ihtiyaçlarını karşılayan öteki materyalleri ayıklayabiliyor.

İlginizi Çekebilir;  Fitch Ratings'den "AAA" Onayı

Üstelik tesis operatörleri, makinenin eşsiz renk ayıklama performansından yararlanabiliyor.  Değiştirilebilir renk art planına ve çift taraflı yüksek çözünürlüklü kameralara sahip gelişmiş optik sistem, milyonlarca rengi algılıyor ve tek renk fraksiyonlar oluşturuyor. Yüksek kontrastlı görüntüleme, beyaz opak ile natürel, şeffaf ve yarı saydam çapakları bile ayırt edebiliyor. Böylelikle materyal kayıpları azaltılıyor ve verimlilik en üst seviyeye çıkarılıyor. 

Piovesan; “Yeni INNOSORT™ FLAKE aynı anda her rengi, her polimeri ayıklayacak biçimde tasarlandı. Geri dönüşümcüler için operasyon alanını genişletiyor ve ilgili pazar taleplerini karşılama konusunda azamî esneklik sağlıyor. Bir operatör, bu ay PET’i saflaştırıp gelecek ay pak mavi bir PP üretmek istiyorsa, yeni makineyle bu teknik olarak mümkün. Üstelik uygun maliyetli” diye belirtiyor. 

Birçok avantaja sahip yeni tasarım

TOMRA Recycling Sorting Eser Müdürü William Zeng ise şöyle açıklıyor: “Yeni INNOSORTTM FLAKE makinemizi, müşterilerimizin gereksinimlerini göz önünde bulundurarak geliştirdik. Entegre soğutma sistemi ve sağlamlığıyla kuvvetli ortamlarda daha istikrarlı bir performans, azamî çıktı ve kârlılık için muteber sonuçlar sunuyor. Ayrıyeten, gelişmiş teknolojiler sayesinde geri dönüşümcüler, birinci ayıklama adımından sonra esasen çok yüksek saflık düzeylerine ulaşıyor. Girdi materyalinin kirlilik seviyesine ve amaç saflık seviyesine bağlı olarak daha az ayıklama adımı gerekli oluyor.”

Yeni INNOSORT™ FLAKE, dört adede kadar ayıklama kanalı ve değiştirilebilir bir aydınlatma art planıyla birlikte sunuluyor. Bu seviyedeki esneklik, tek bir makinede birden fazla ayıklama ve geri kazanım adımının yürütülmesini mümkün kılarak değerli ölçüde vakit tasarrufu ve daha az materyal kullanımı sağlıyor. 

Öte yandan bir sistem lakin tüm bileşenler birlikte problemsiz halde çalıştığında en güzel performansı gösterdiğinden bakım süreçleri büyük değer taşıyor. Yeni tasarım, makinenin bileşenlerine sınırsız erişim sağladığından daha az duruş müddetinde sıkıntısız formda bakım yapılması mümkün oluyor. 

İlginizi Çekebilir;  Google tekrar atağa kalkıyor: Sadece bu modellere özel beklenen özellikler geliyor

Veriye dayalı analiz

Ayrıca ek olarak sunulan TOMRA Insight hizmeti de kurulabiliyor. Bulut tabanlı bu data izleme platformu, ayıklama performansının güzelleştirilmesine katkıda bulunuyor. Data tahlili yoluyla süreçlerin optimize edilmesine yardımcı oluyor. Belirlenen verimsizlikler ve öngörülen bakım, makine duruş mühletinin ve üretkenlik kayıplarının azaltılmasını daha da destekliyor. Öte yandan gerçek vakitli izleme özelliği, tesis operatörlerinin süreçlerin istikrarını korumak üzere gerekli datalara her yerden ve her vakit erişebilmesini sağlıyor. 

Piovesan, mevzuyla ilgili olarak; “Gelişmiş teknolojiler sayesinde yeni INNOSORT™ FLAKE, plastik geri dönüşümünde ihtilal yaratıyor. Sistemimizi test eden müşterilerimiz, makinenin yeteneklerinden ve kullanım kolaylığından emin oldular. Artık, birden fazla ayıklama adımını birebir anda yürüterek daha yüksek düzeydeki kirliliği azaltabiliyor ve en yüksek saflıktaki fraksiyonları elde edebiliyorlar. Bu uyarlama yeteneği, en son teknolojilerle birleştiğinde, yeni INNOSORT™ FLAKE makinesini ekstrüzyona hazır çapaklar üretmeyi hedefleyen tüm geri dönüşümcüler için geleceğe yönelik bir çapak ayıklama tahlili haline getiriyor” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.