DOLAR 33,0881 0.16%
EURO 36,2564 0.49%
ALTIN 2.615,43-0,23
BITCOIN 2138665-0,45%
İstanbul
33°

AÇIK

03:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında
  • Haberv
  • Gündem
  • Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında

Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında

ABONE OL
8 Kasım 2023 13:42
Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketleri arasında

 

 2022 yılında en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketlerin yer aldığı araştırmada Toros Tarım Ar-Ge Merkezi 310’uncu, Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ise 449’uncu sırada yer aldı. Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ayrıyeten Tohumculuk ve Bitki Islahı kesiminde en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 6. firma oldu.

 

Turkishtime, bu yıl 10’uncusunu gerçekleştirdiği “Türkiye Ar-Ge 250 ve 250+” araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Şirketlerin KAP platformunda paylaştıkları bilgilere ve kendilerine gönderilen anketlere verdikleri cevaplara dayanarak hazırlanan listede, 2022 yılında Türkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan birinci 500 şirketi ortasında Toros Tarım Ar-Ge Merkezi ile Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi de yer aldı. 

 

Araştırmaya nazaran Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, Ar-Ge çalışmalarına harcadığı 12 milyon TL’yi aşkın yatırım bütçesi ile Türkiye genelinde 310. sırada yer buldu. 29 kişilik takımın vazife aldığı Ar-Ge Merkezi’nde 2022 yılı prestijiyle yürütülen proje sayısı ise 13 olarak belirtildi. 

 

İki firma Ar-Ge Yıldızları listesinde de yer aldı

 

Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ise yaklaşık 11 milyon TL fiyatındaki Ar-Ge yatırımı ile birebir listede 449. sırada yer aldı. 21 Ar-Ge çalışanının misyon aldığı ve 15 projenin yürütüldüğü Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi, Tohumculuk ve Bitki Islahı kesiminde ise en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 6. firma oldu. Her iki Ar-Ge Merkezi de ilgili araştırma kapsamında ayrıyeten açıklanan “Ar-Ge Yıldızları” listesinde de yer buldu.

 

 “İnovasyon, rekabetin ana koşullarından biri”

 

Araştırma sonuçları hakkında değerlendirmede bulunan Tekfen Holding Ziraî Sanayi Kümesi Lider Yardımcısı ve Toros Tarım Genel Müdürü Ahmet Eren, globalleşme ve teknolojik değişimlerin tesiri ile birlikte, şirketlerin rekabette önde olabilmeleri ve daha sürdürülebilir bir dünyaya hizmet edebilmeleri için Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirerek, yenilikçi eserler ortaya koyabilmelerinin bir mecburilik haline geldiğine dikkat çekti. Günümüzde Ar-Ge ve inovasyonun ekonomik büyümenin en kıymetli bileşenleri ortasında yer aldığını kaydeden Eren, şunları söyledi: “İnovasyon, artık her seviyede rekabet edebilmenin ana kurallarından biri. Tekfen Ziraî Sanayi Kümesi olarak gerek gübre üretimi gerekse ziraî üretim alanında Ar-Ge faaliyetlerine kıymetli yatırım yapıyoruz. Besin zincirinin başlangıç noktası olan tarımın gelişmesini çok istikametli bir süreç olarak görüyor ve kurulduğumuz günden bu yana bu süreçte faal rol almayı şirket siyaseti olarak benimsiyoruz. Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, bitki besleme alanında Türkiye’de kurulmuş birinci Ar-Ge merkezi. Burada gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Türk tarımını teknolojik yeniliklerle tanıştırmayı, çiftçinin verimliliğine katkı sağlayacak yeni eserler geliştirmeyi ve etraf dostu eserlerle sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefliyoruz.  Etkin bitki beslemeye yönelik yeni kuşak gübreler geliştirilmesi, döngüsel iktisat ve atık azaltımı, verimsiz tarım topraklarının ıslahına yönelik eser, teknoloji ve iş birlikleri geliştirilmesi, dışa bağımlılığı azaltacak eser ve hammaddeler geliştirilmesi ve dijital tarım uygulamalarına yönelik projeler, hem Toros Tarım’ın geleceğine hem de ülkemizin tarıma dayalı iktisadına istikamet verecek çalışmalarımızın başlıklarını oluşturuyor. Ar-Ge merkezindeki çalışma arkadaşlarımız, bilime katkı sağlayan yayınlar ve çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Ulusal ve milletlerarası seviyede yaptığımız iş birlikleri, gübre bölümünün hem Türkiye’de hem de dünyadaki gelişimine hizmet ediyor.” 

 

Tekfen Tarım Agripark Ar-Ge Merkezi’nin ise bilhassa tohum ıslahı alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk tarımına büyük katkı sağladığına değinen Ahmet Eren, “Çalışmaları dünya çapında bilim etraflarının takdirini kazanan ve ödüllere layık görülen her iki merkezimizin de Türkiye’nin önde gelen 500 Ar-Ge Merkezi ortasına girmesinden memnunluk duyuyoruz. Bu taraftaki efor ve yatırımlarımızı önümüzdeki yıllarda artırarak sürdüreceğiz” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Tüketicilerin yüzde 77'si camı sağlık nedeniyle tercih ediyor

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r

300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.