DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BITCOIN 15921441,15%
İstanbul
17°

AÇIK

16:24

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Z kuşağı iş dünyasını değiştiriyor

Z kuşağı iş dünyasını değiştiriyor

ABONE OL
9 Kasım 2023 07:37
Z kuşağı iş dünyasını değiştiriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

“Z KUŞAĞI İŞ DÜNYASINI DEĞİŞTİRİYOR”

Birçok dal yöneticisi Z jenerasyonu sayısının iş hayatında giderek artması ile iş ortamlarında daha çok ekranın olacağını, kâğıdın, bürokrasilerin epeyce azalıp, esnek çalışma modellerinin çoğalacağı, çok fazla yeni vazifenin ortaya çıkacağını, farklı kültür, cinsiyet ve inançta rengârenk insanların çalışacağını belirtiyorlar. Z kuşağının çalıştıkları şirketlerin ve bilhassa satın alım yaptıkları markaların kıymetlerine odaklandıklarını söyleyen Suit Your Job Kurucusu, LinkedIn Profesyoneli Aysu Alım, “Dünyanın ve etrafın geleceğiyle ilgilenirken tıpkı vakitte kendi hayatlarını da daha esnek bir halde yaşamak istiyorlar. İş-özel hayat istikrarına çok değer veriyorlar. Deloitte’inaraştırmasına nazaran Z neslinin yüzde 27’si nerede çalışacağına kendi karar vermek istiyor. Örneğin akşam iş çıkışı ofise daha yakın bir yerde arkadaşlarıyla buluşacaksa o gün ofiste çalışmak istiyor; şayet konutta yapacak çok işleri varsa o gün konuttan çalışmak istiyorlar üzere. Yani Z jenerasyonunun iş dünyasında yapacağı en büyük değişiklik bana kalırsa esneklik ve klasikten uzaklaşmak olacak” diye konuştu.

 

“Z JENERASYONU ÇALIŞTIĞI YERE AİDİYET HİSSETMİYOR”

Z Kuşağının beklentisi kendini özgürce tabir edebildiği ve hiyerarşiden uzak bir iş yeri. Esnek ve özgür çalışma ortamı.Yenilikçi, toplumsallaşmayı teşvik eden bir iş yeri. Otoriter idare yerine iştirakçi, demokratik ve önder yapıda bir şirket idaresi. Z neslinin çalıştığı yere aidiyet hissetmediğini belirten Alım, “Hatta Amerika’da yapılan bir araştırmaya nazaran Z nesli çalışanların yüzde 83’ü kendisini “işten işe atlayanlar” olarak tanımlıyor. Çalışanların toplamda yüzde 65’i çalıştıkları iş yerinde 2 yıl ve 2 yıldan daha az müddet kalacaklarını söylüyor. Bunun pek çok sebebi var tabi ki ancak en büyük sebeplerden biri yeniden sağlıklı bir iş-özel hayat istikrarı sağlayabilmek. Sonuçta kendilerini çalıştıkları şirketlere ilişkin hissetmiyorlar; işlerini hayatlarını idame ettirecek bir araç olarak görüyorlar. Tabi bu temelde sağlıklı bir bakış açısı olabilir ama ekstremlere çekildiğinde uzun vadede hem çalışanlar hem de şirketler için istikrarsızlık yaratacak” dedi. Z nesli iş hayatıyla özel hayatı ortasındaki dengeyi Y jenerasyonuna kıyasla daha uygun korumak dileğinde.

İlginizi Çekebilir;  Uzaktan Çalışma İsteği Yüzde 84'e Ulaştı

 

“Z KUŞAĞININ BİR İŞTE KALMA MÜDDETİ ORTALAMA 2 YIL 3 AY”

Sık sık iş değiştiren kitlenin genellikle 20’li yaşlarının başında veçoğunun yeni mezun çalışanlar olduğunu söyleyen Suit Your JobKurucusu, LinkedIn Profesyoneli Aysu Alım, “Araştırma sonuçlarına ve bölümden aldığımız haberlere nazaran milenyum jenerasyonu ve Z jenerasyonu 30’larına geldiğinde en az 6-7 şirkette kısa vadeli tecrübe sahibi oluyorlar. Z jenerasyonunun bir işte kalma müddeti ortalama 2 yıl 3 ay. Çalıştığı şirketten emekli olmayı bırakın, yılsonuna kadar kalacaklarının bile garantisi yok. Eskilerden bildiğimiz şirket içinde pişerek meslek basamaklarını atlama artık kelam konusu değil; bir şirketten başkasına hatta bir sanayiden öteki bir sanayiye geçerek yükseliyorlar. Ki Z neslinin yakın vakitte çalışan nüfus içinde kıymetli bir oyuncu olacağını düşünürsek, gelecekte meslek planlamanın iş değiştirmeye dayanacağını da bugünden rahatlıkla söyleyebiliyoruz” diye konuştu.

 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.